برداشت ۳۷ تن گل محمدی از گلستان‌های گناباد

دسته: کشاورزی
چهارشنبه - 7 خرداد 1399
برداشت ۳۷ تن گل محمدی از گلستان‌های گناباد

مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت: پیش بینی می‌شود ۳۷ تن گل محمدی از سطح ۳۷ هکتار از گلستان‌های گناباد برداشت شود.

علیرضا حسین زاده مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت: در جهت استفاده بهینه از آب و خاک موجود در گناباد و بر اساس کمیت و کیفیت آب و زمین هر منطقه، اقدام به تعریف الگوی کشت، برای هر منبع آبی شده است که با توجه به کم آب طلب بودن و ارزش اقتصادی بالای گیاهان دارویی، اقدام به توصیه کاشت گل محمدی در بعضی از منابع آبی شهرستان شده که امسال هم اقدام به کاشت چند هکتار باغ جدید گل محمدی شده است.

او افزود: با توجه به ارزش اقتصادی بسیار بالا و زود به بهره برداری رسیدن گل محمدی، خوشبختانه تقاضا‌های کشاورزان بسیار بالاست که این می‌طلبد تا در سال‌های آینده بتوانیم کاشت این گیاه را بهتر، توصیه و ترویج کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد ادامه داد: یکی از مهم‌ترین مسائل در خصوص گل محمدی، مرحله بعد از تولید است که پرسه برداشت و تولید را باید جدی گرفت که رایزنی‌های لازم در حال انجام است تا در آینده نزدیک این محصول فرآوری و با عنوان محصول و برند شهرستان به بازار عرضه شود.

علی موذنی کارشناس باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی گناباد گفت: گل محمدی گیاهی است که در هر اقلیمی سازگاری دارد، ولی بهترین تولید گل محمدی از لحاظ اسانس و کیفیت گل و عطر آن بیشتر در ارتفاعات بالای ۱۲۰۰ متر اتفاق می‌افتد.

او افزود: سیاست جهاد کشاورزی براین است که توسعه گل محمدی در مناطق بالادست شهرستان که از لحاظ منابع آبی در شرایط ویژه‌ای به سر می‌برند و متاسفانه بدلیل خشکسالی‌های متوالی خیلی از سردرختی‌های شان دچار خسارت شده و کشاورزی غیر اقتصادی شده، سعی ما بر این است تا گل محمدی را جایگزین کشاورزی و باغداری در این منطقه کنیم.  

کارشناس باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی گناباد ادامه داد: در سال با سه نوبت یا چهار نوبت آبیاری گل محمدی می‌توانیم از آن برداشت گل خوبی داشته باشیم، این گیاه، آفت چندانی در منطقه ندارد و زیر ساخت هایش در گناباد راه اندازی شده است و برای خرید آن هیچ مشکلی نداریم.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2837 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: