صفایی عوض شده شما هم عوض شوید! ( این متن را فقط مخالفان محمد صفایی بخوانند)

دسته: اجتماعي , سياسي
شنبه - 10 خرداد 1399

از همین امروز سیاست ورزی او را کنترل کنند تا روز مبادا بررسی منطقی خوبی و بدی هایش به حرف های بچگانه و  احساسی منجر نشود. اما سوال مهم تر آن است که محمد صفایی را چطور در ۴ سال آینده نقد کنیم؟

محمد صفایی 
مجلس یازدهم

سال ۱۳۹۴ که حمید بنایی با کمتر از ۸۰۰ رای دکتر منصوریان را شکست داد خیلی ها گفتند اطرافیان منصوریان و مخصوصا اصلاح طلب ها یک اپوزیسیون فعال تشکیل می دهند و مانند دولت در سایه سیاست های بنایی را نقد خواهند کرد. اما آنها دو هفته اول را به ماجرای اتوبوس ها فحش دادند و برای ۴ سال خاموش شدند. شاید مشکل توسعه سیاسی گناباد بیش از مدیران خوب یا بد کمبود منتقدان پیگیر و منصف باشند. گروه هایی که به شفافیت قدرت و چرخش نخبگان کمک کنند و در نهایت مردم گناباد و بجستان از این بازی سیاسی به نفع توسعه شهرشان سود کنند.

این بار هم ماجرا ضعیف تر از دور قبل بود. تندترین نقد ها به محمد صفایی آن شد که چرا طاها به جای جابر ۲۰ سال قبل سر جلسه امتحان رفته است!! و چرا فلانی در دانشگاه علوم پزشکی سر کار است! متاسفانه باید گفت فرهنگ نقدکردن در ایام انتخابات سخیف بود و هیچ وجهی از درک فضای پیشرفت شهرستان نداشت. این در حالی است که نقد کردن محمد صفایی به خاطر طولانی بودن دوره خدمت در فرمانداری جزو ساده ترین کارها بود.

انتقاد کردن یک فضیلت انسانی است که از پستوی خانه باید به متن مطبوعات و جلسات عمومی بیاید. به همه آنهایی که می خواهند در سال های پیش رو مخالف صفایی باشند پیشنهاد میکنم به جای قهر کردن و بی تفاوت بودن از همین امروز سیاست ورزی او را کنترل کنند تا روز مبادا بررسی منطقی خوبی و بدی هایش به حرف های بچگانه و  احساسی منجر نشود. اما سوال مهم تر آن است که محمد صفایی را چطور در ۴ سال آینده نقد کنیم؟

الف) توسعه اقتصادی :

 محمد صفایی جزو  الگوی مدیریتی است که می گوید هزار وعده خوبان یکی وفا بکند! مدیریت دوره احمدی نژاد و به طبع آن صفایی، ده ها طرح را همزمان پیش می برد و معتقد بود ۲۰ درصد هم به انتها برسد برای جامعه مفید است. نیمی از طرح ها در کلنگ اول باقی می ماند و بقیه در میانه کار می خوابید. اما مدیر در نهایت راضی بود. این شیوه در دوره کمبود بودجه مملکت و فشار تحریم ها کاملا ضد انسانی است. زیرا کشور نه هزنیه مالی و نه توان مدیریتی اجرای ده طرح نیمه کاره را ندارد. باید یکی  انتخاب و تا انتها اجرا شود.

به تاریخ مطبوعات گناباد که مراجعه کنید میتوان این الگو را در دوره فرمانداری صفایی بسیار دید.

سال ۱۳۸۵آغاز ساخت مجتمع فولاد کاویان گناباد که قرار بود ۷ میلیارد هزینه شود و شش ماه ساخته شود. اما هیچ!

سال ۱۳۸۶ فردی به نام محمد رمضانی ساعت ها از وقت فرماندار و نماینده گناباد را گرفت تا کارخانه تراکتورسازی راه بیاندازد اما هیچ!

سال ۱۳۸۶ گفته شد نیروگاه ٢٠ و٧۵ مگاواتی در شهرهای بجستان و گناباد ساخته میشود. همزمان در سال دوم خدمت فرمانداری،  صفایی گفت دوهزار نفر اشتغال طی نیمه اول ۱۳۸۶ ایجاد شده است!

سال ۱۳۸۷ شرکت صبح صنعت طوس بیش از یک میلیارد تسهیلات گرفت تا برای ۸۰ نفر اشتغال ایجاد کند.  شروع به کار کرد اما تعطیل شد.

مرداد ۱۳۸۷ ساخت نخستین کارخانه سیمان سفید شرق کشور با ظرفیت ۷۰۰تن در روز در شهرستان گناباد افتتاح شد و قرار بود سال ۱۳۹۰  آغاز به کار کند. محمدعلی شاهرودی آن روزها در فرمانداری برو و بیایی داشت. اما هیچ!

جالبه که بهمن ۱۳۹۳ محمد رجایی نماینده وقت مجددا گفت فعالیت دوباره کارخانه سیمان شهرستان گناباد جزو اولویت کاری من است .اما هیچ!

اردیبهشت ۱۳۸۷  فردی به نام آقای ایمانی در گناباد جولان میداد که سه واحد صنعتی چینی بهداشتی، سنگ معدنی و سرامیک را راه اندازی کند که با تلاش فرماندار مصوبه کار گروه استان را در این باره گرفته شد. اما هیچ!

همان سال ۱۳۸۷  فردی به نام تقی زاده در گناباد سر و صدا به پا کرد که می خواهد کارخانه نورد بجستان با توان تولید سالانه هزار تن شمش آهن  ایجاد کند

سال ۱۳۸۸ فاز نخست  کارخانه  کائولن شویی که ۱۰ هزار تن ظرفیت در سال داشت شروع شد تا در ۱۸ ماه به بهره برداری برسد. اما هیچ!

فروردین ۱۳۸۸ احتمال اینکه شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی کشور(شستا) کارخانه پتروشیمی در گناباد احداث می‌کند خبری شد اما هیچ!

از این قبیل ، مثال های فراوانی پیدا میشود. بدون شک تنها مقصر شکست این پروژه ها محمدصفایی فرماندار وقت گناباد نبوده است. از سه نماینده هم دوره او و سرمایه گذار بخش خصوصی تا بانک ها تا سیاست های دولت تا تحریم های امریکا و البته محمد صفایی در این پایان تلخ نقش داشتند. ولی جدای از بودجه بین المال که هدر رفته، صفایی صدها ساعت از وقت خود را که متعلق به مردم بود درگیر پروژه هایی کرده که هیچ ثمری نداده و هزاران شهروند گنابادی و بجستانی با این خبرها خوشحال شده و بعدا امیدشان پس خورده است. ولی محمد صفایی ایام انتخابات وقتی می خواست از سابقه خوب خودش بگوئید از آن تاریخچه پر و پیمان فقط به کارخانه چینی تقدیس اشاره کرد و کمک هایش به مهندس مرادی! نمیدانم چرا مهندس مرادی سال هاست شده نماد موفقیت مدیران گناباد!!

حرف چیز دیگری است. شاید شهروندان عادی آن روزها را یادشان رفته اما یک منتقد یا خبرنگار باید تاریخ گذشته را خوب بخواند و اکنون در میان ده ها وعده که داده میشود حواسش جمع باشد و نماینده مجلس یازدهم را کنترل کند تا در این بازی تکراری وارد نشده و حداقل وعده هایی که امکان موفقیت آنها بالای ۵۰ درصد باشد انرژی و توان او را بگیرد و گرنه هر مسئولی دوست دارد صد وعده بدهد و بعدا هیچکس از او نپرسد چه گفت و چه شد! 

حالا هم مهندس صفایی وعده ها داده است. از سرمایه گذارانی که برای معدن میخواهد بیاورد. از کارخانه های فراوری در صنعت زعفران تا پسته و انار و طرح های گردشگری تا طرح های مهار آب در خشکسالی ها و ده ها حرف خوب و دلنشین دیگر.  منتقدان باید هر طرح را جز به جز کنترل کنند تا الگوی مدیریت ده سال قبل تکرار نشود. شفافیت مرحله به مرحله تنها راه جلوگیری از این فساد پنهان است

ب)  توسعه سیاسی :

در ایام انتخابات تفکیک حوزه سیاست ورزی و توسعه اقتصادی بسیار معنا دار بود. مهندس صفایی تلاش کرد خود را فردی  معرفی کند که مرام گذشته اش را اندکی تعدیل کرده و قرار است بدون نگاه به منش سیاسی افراد آنها را در مدیریت و پیشرفت گناباد شریک کند. این حرف بیش از آنکه زیبا باشد رویا است! 

اول آنکه اگر قرار باشد مناسبات قدرت در ایران به این سمت و سوی بی تفاوتی برود قطعا باید در راس قدرت و توسط نخبگان و احزاب سیاسی اجرا شود و بعد در شهری کوچکی مثل ما این تساهل گری ها مشروع جلوه کند. همین الان هم دو گروه سیاسی اصلی شهرستان این همنشینی های مصنوعی را نپسندیده اند و احتمالا اولین چالش صفایی فروپاشی حلقه های ستادش باشد. او در ساقی گری جام قدرت میان حواریون باید جوابگوی خیلی از متنفذین محلی باشد.

 دوم آنکه یکی از افتخار های مهندس آن است که در تریبون های رسمی آیت الله هاشمی را نماد اشرافیت خوانده و به رییس جمهور دوره اصلاحات هیچ ارادتی نداشته و این سابقه نمیتواند او را آدم خنثی در عرصه سیاسی کند. مانند خنثی گری که دکتر مهدیزاده و  مهندس بنایی از آن سود بردند.

سوم آنکه در سال ۱۴۰۰ انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم است و این بحث ها داغ تر میشود. همچنین مسائل برجام در آخرین گام کاهش تعهدات ایران دوباره به تنش های سیاسی داخلی خواهد افزود. برخی هم میگویند قطب بندی سیاسی سنتی در ایران  احتمالا تغییر کند. بنابراین نماینده ما تحت فشار خواهد بود که رادیکال تر عمل کند. منتقدان باید حواسشان باشد که او را کنترل کنند تا شعار میانه روی سیاسی را خیلی زود به فراموشی نسپارد.

ج)  مسائل ملی :

خوشبختانه مهندس صفایی ذهن فعال و تحلیل گری در بسیاری از مسائل کشور دارد. از بودجه نویسی مجلس گرفته تا مسائل اقتصاد کلان و بنگاه های خرد و… این توانمندی تحلیلی در هیچ کدام از نماینده های پیشین گناباد و بجستان نبوده است و احتمالا او در حوزه مطبوعات فعالیت بیشتری خواهد داشت و در مسائل کلان کشور اظهار نظر خواهد کرد. رصد این تحلیل ها و نقد دیدگاهایش یک امر الزامی است و حتی به منتقدان و خبرنگاران داخل گناباد یاد می دهد که به مسائل ملی و بین المللی هم حساس تر باشند. بدون تردید یک قسمت عمده از توان چانه زنی محمد صفایی در دستگاه های حاکمیتی از همین تحلیل های او  بیرون خواهد آمد.

د)  شکاف های محلی

اما شخصیت فردی و نوع تعامل نماینده منتخب با مدیران زیردست و چیزی که این روزها با نام اقتدار صفایی شناخته میشود هم موضوع جالبی است .اینکه محمدصفایی کار تشکیلاتی بلد است.  اهل انعطاف نیست و شریکی در گلیم قدرتش راه نمی دهد. این حرف های درگوشی برخی را نگران کرده که نماینده دولت و مدیران ادارات را همه زیر مجموعه خودش سازماندهی کند. این مسئله احتمالا اتفاق بیفتد البته لزوما منفی نیست و باید پاسخگویی نماینده را افزایش دهد.

 آنهایی که امروز خود را منتقد محمدصفایی میدانند باید به سمت تشکیلاتی شدن پیش بروند. در دنیایی که صفایی ها عوض میشوند شما هم عوض شوید. از دوران شور و احساسات انتخابات بیرون بیایید و در هنگامه ای که میشود در فضای مجازی رایگان و به سرعت افکار عمومی را در دست گرفت حرفه ای دست به قلم  شوید تا با شلاق نقد نماینده سرزمین مان گناباد و بجستان را کنترل کنید. هر چند که باید بگویم امیدی به این تحول در اپوزیسیون ندارم!

احمد یوسفی

( چاپ شده در نشریه شریعت نامه  اردیبهشت ۱۳۹۹ )


نوشته شده توسط:گنابادنیوز - 1903 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: