تاسیس صندوق حمایت از کشاورزان گناباد ۷ سال معطل مانده است

دسته: اقتصادي , کشاورزی
یکشنبه - 11 خرداد 1399
تاسیس صندوق حمایت از کشاورزان گناباد ۷ سال معطل مانده است

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی از تاخیر ۷ ساله در تاسیس صندوق حمایت از کشاورزان شهرستان انتقاد کرد.

محمد صفایی اظهار داشت: یکی از اولویت‌هایی که مجلس یازدهم پیگیری خواهد کرد و در اولویت کاری خود قرار داده بحث تمرکززدایی است.

وی ادامه داد: به شدت دولت به سمت تمرکزگرایی افراطی رفته و این سبب قفل شدن کارها و ایجاد مفسده می‌شود.

منتخب مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به‌عنوان مثال هر کسی نیاز به ارز داشته باشد باید از ۵۵۰ شهرستان به ساختمان بانک مرکزی در تهران وصل شود که این دو حالت را به وجود می‌آورد، ابتدا سبب کندی کار شده و زمانی که همه مسائل به یک نقطه وصل می‌شود تولید فساد می‌کند و این در صورتی است که همین کار را بانک‌های ملی در استان‌ها می‌توانند انجام دهند.

صفایی بیان داشت: ۲۴ میلیون تن خوراک دام و طیور به یک تاجر وصل می‌شود و این در حالی است که این فرد را در تهران هم نمی‌توان پیدا کرد. برای این موضوع با معاون وزیر صنایع صحبت کردم که ما در استان تاجر داریم و مصرف خوراک دام استان یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن است که ارز لازم در اختیار همین تاجرهای استان قرار گیرد.

منتخب مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از سرخس تا گناباد خوراک با کرایه ۱۵۰ تومانی می‌رسد و چه نیازی است که خوراک از بندر و آن هم با ۲۵۰ تومان افزایش کرایه انتقال داده شود؟

صفایی افزود: گزارشی در این زمینه به استاندار خراسان رضوی داده‌ام و وی دستورات لازم را به معاون اقتصادی خود را داده‌اند و تجار استان را جمع کرده‌اند تا در این زمینه کمک کنند.

منتخب مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی در زمینه ضعف‌های مجلس دهم اظهار داشت: متاسفانه مجلس دهم قانون موثری در حوزه اقتصادی که روی زندگی مردم تاثیری داشته باشد نداشت.

صفایی عنوان کرد: در حوزه نظارت هم مجلس دهم ضعیف عمل کرد به عنوان مثال حتی گزارش تحقیق و تفحص از ایران خودرو حتی در صحن مجلس قرائت نشد و حتی در برخی مسائل مانند مسکن حتی ورود نکردند.

صفایی ادامه داد: برخی مسائل بسیار جالب است که امروز شاهد آن وضعیت مسکن است، چهار ماه است که مدیرکل راه و شهرسازی استان خراسان  که ۳۴ شهرستان زیرمجموعه آن است حق امضا در سامانه را ندارد.

وی افزود: اگر می‌خواهیم مجلس یازدهم کارآمدی خود را داشته باشد باید با تمرکزگرایی مبارزه کنیم، قوانین تمرکزگرایی متعددی از گذشته داریم و تاکنون اصلاح نشده و این یک کنش استعمارگرایانه است و کنش متقابل آن تمرکززدایی است.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در گناباد هر ۶ ساعت یک مهاجرت و در بجستان هر ۱۶ ساعت یک مهاجرت داریم و در چند سال گذشته افزایش جمعیت نداشته‌ایم و تمامی این مهاجرت‌ها برای کسب لقمه‌ای نان بوده است.

صفایی عنوان داشت: اشتغال از مشکلات اصلی حوزه انتخابیه گناباد و بجستان است که ایجاد ۵ هزار شغل از شعارهای اصلی بنده بوده است.

وی ادامه داد: ما منابع لازم برای اشتغال را داریم به عنوان مثال بانک‌های استان ۱۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه داشته‌اند و اگر برای ایجاد هر شغل ۲۵۰ میلیون تومان هزینه صورت گیرد با این مبلغ چه مقدار شغل می‌توان ایجاد کرد؟

منتخب مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: گناباد ۲.۵ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهد و با این مبلغ می‌توان ۱۰ هزار شغل ایجاد کرد و این در صورتی است که ما در ۴ سال می‌خواهیم ۵ هزار شغل ایجاد کنیم.

صفایی عنوان داشت: از این منابع متاسفانه ۵۰ درصد آن در استان هزینه شده و از این ۵۰ درصد فقط ۲۰ درصد آن  صرف تولید شده که برنامه داریم کاری کنیم ۱۰۰ درصد این منابع صرف تولید شود.

منتخب مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم تاسیس صندوق حمایت از کشاورزان در گناباد اظهار داشت: تمامی کارهای ایجاد صندوق حمایت از کشاورزان در سال ۹۲ در گناباد انجام شده و قرار بوده املاک مازاد جهاد کشاورزی فروش و به این صندوق واریز شود که متاسفانه همچنان کاری برای آن انجام نشده است.

صفایی خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد جمعیت گناباد در بخش کشاورزی فعال هستند اما تاسیس یک صندوق ۷ سال است که طول کشیده و این در صورتی است که در شهرستان‌های جدیدالتاسیس این صندوق راه‌اندازی شده و این در شرایطی است که گناباد دومین تولیدکننده مرغ استان و در حوزه شیر، زعفران و پسته حرف‌هایی برای گفتن دارد.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2967 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: