زنگ خطر تغییر اراضی کشاورزی به مسکونی در گناباد؛ باغ‌ویلاهای غیرمجاز تخریب می‌شوند

دسته: کشاورزی
دوشنبه - 12 خرداد 1399
زنگ خطر تغییر اراضی کشاورزی به مسکونی در گناباد؛ باغ‌ویلاهای غیرمجاز تخریب می‌شوند

افزایش قیمت زمین در گناباد، این شهرستان را با پدیده جدیدی به نام «حاشیه‌نشینی» روبه رو کرده و برخی افراد نیز از این موقعیت سوء استفاده کرده و در حال ساخت باغ ویلا هستند.

افزایش سرسام آور قیمت زمین و مسکن در گناباد به جایی رسیده تا امروز این موضوع مطالبه اصلی مردم بعد از اشتغال باشد و قیمت بالای زمین در گناباد مردم را به سمت تغییر کاربری اراضی کشاورزی برده است.
افزایش قیمت زمین این شهرستان را با پدیده جدیدی به نام حاشیه نشینی روبه رو کرده که مسئولین برآن شده اند در همین ابتدای کار جلو این کار را بگیرند و برخی افراد نیز از این موقعیت سوء استفاده و در حال ساخت باغ ویلا می باشند.
جهاد کشاورزی گناباد برای اولین بار در سطح زیادی اقدامی به تخریب برخی از ساخت و سازهای غیر مجاز در سطح شهرستان گناباد کرده که انتقاداتی را نیز به همراه داشته است.

علیرضا حسین زاده مدیر جهاد کشاورزی گناباد در نشستی خبری اظهار داشت: جهاد کشاورزی وظیفه تامین حفظ غذایی کشور را برعهده دارد و در همین راستا حفظ اراضی کشاورزی از اولویت های وزارتخانه است.
وی ادامه داد: برای اولین بار در گناباد تخریب بنا در این سطح داشته ایم که تمامی این ساخت و ساز ها غیر مجاز ساخته شده که به تمامی مالکین اخطار های شفایی،کتبی و حتی دیوار نویسی صورت گرفته که باز هم اقدامی برای گرفتن مجوز نکردن تا این که تخریب صورت گرفت.
مدیر جهاد کشاورزی گناباد اعلام کرد: ۴ مورد تخریب در روستای رهن و ریاب و ۲ مورد تخریب در خیابان المهدی داخل محدوده شهری داشته ایم.
حسین زاده خاطرنشان کرد: حمایت از دامدار و باغدار اولویت ما می باشد و اگر کسی مجوز دامداری داشته باشد و یا حداقل دامی در داخل چهار دیواری نگهداری می نمود آن را تخریب نمی کردیم.
وی در خصوص مجوز دیوار کشی برای باغ ها بیان داشت: مجوز باغ زمانی صادر می شود که نهال های کاشته شده حداقل ۴ سال سن داشته باشند که در این صورت مجوز دیوار کشی صادر می شود.
مدیر جهاد کشاورزی گناباد با اشاره به حمایت هایی که از دامداران صورت گرفته اظهار کرد: در روستاها هیچ محدودیتی برای احداث مجوز دامداری وجود ندارد و بعد از آخرین خانه باید ۲۰۰ متر فاصله داشته باشد. احداث گلخانه در دستور کار بوده و حمایت هم خواهیم کرد از این افراد جهت اعطای مجوزهای صادره تا سطح زیر کشت گلخانه ای را در شهرستان افزایش دهیم.
حسین زاده افزود: در روزهای آینده با مالکین بناهای تخریب شده صحبت خواهیم کرد و راهنمایی های لازم را در خصوص قانونی بودن آن از قبیل دامداری، گلخانه، باغ کشاورزی را خواهیم کرد.
وی ادامه داد: بالغ بر ۴۰۰ واحد دامداری در گناباد برای آنها مجوز صادر شده و در طرحی که اجرا کرده ایم سعی شده در روستاها دامداری ها متمرکز باشد تا بتوانیم خدمات بهتری به آنها ارائه کنیم.
مدیر جهاد کشاورزی گناباد عنوان داشت: در روستاهای نوده پشنگ، قوژد، بیدخت و کاخک مجوز تجمیع گاوداری ها را صادر کرده ایم و این کار جهت صدور مجوزها و در بحث بیماری‌های مخصوص دام بهتر می توان عمل کرد و از این مجتمع ها حمایت می کنیم .
حسین زاده در خصوص درخواست های تغییر کاربری در گناباد نیز اظهار داشت: اگر درخواست تغییر کاربری برای موارد استفاده غیر از طرح های کشاورزی باشد ۸۰ درصد وجه زمین دریافت و در شرایط داشتن منع قانونی مجوز صادر می شود و اگر زمین مورد نظر از زمین های درجه یک ما نباشد و برای طرح های کشاورزی استفاده گردد هزینه ای دریافت نمی شود.
وی ادامه داد: در یک سال گذشته ۲۶ مورد تغییر کاربری برای استفاده از دامداری داشته ایم و در همین مدت ۲ مورد تغییر کاربری برای موارد غیر کشاورزی و از ابتدای سال ۹۹ نیز ۶ مورد درخواست تغییر کاربری برای طرح های کشاورزی به امور اراضی رسیده است.
مدیر جهاد کشاورزی گناباد افزود: تعدادی ساخت و سازهای غیر مجاز هم در اراضی کشاورزی روستاهای دلویی، خیبری، بیلند و باغ آسیای گناباد طی هفته آینده تخریب خواهد شد.
حسین زاده ادامه داد: چهار بنای مسکونی نیز که به صورت غیر مجاز در اراضی کشاورزی روستای رهن و منطقه علی آباد شهرستان گناباد ساخته شده بود در روزهای ابتدایی سالجاری تخریب شد.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2829 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: