مجادله اقتدار دولت و هویت بومی

دسته: اجتماعي
چهارشنبه - 14 خرداد 1399

این روزها ماجرای شهر نشدن بیلند بحث عمیقی را درون شهرستان به راه انداخته است.

آیا باغ آسیا نمی گذارد؟ آیا جویمند نمی گذارد؟آیا جوان های بیلند موضوع برایشان مهم نیست؟مساله بیلند از توسعه دوره پهلوی شروع شد. زمانی که در سال ۱۳۵۲ محمد رضاشاه تصمیم می گیرد مفهومی به نام شهرک را حدفاصل شهر و روستا ایجاد کرد تا شاید بهانه ایجاد شهرهای جدید باشد .

سال ۱۳۵۲ طی تفاهمی بین بیلند و باغ اسیا در اراضی آنها منطقه ای به نام شهرک ایجاد می شود که خود این شهرک دارای شورای مستقل بوده است

۲۰ سال بعد در اواخر دهه ۷۰ در دولت اصلاحات تقسیمات کشوری تغییر می کند و مفهوم شهرک حذف می شود و شوراهای روستا ایجاد می شود. حالا بیلند و باغ آسیا باید منافع شهرک را بین خود تقسیم می کردند . اختلافات شروع شد !

در حال حاضر بیلند مدعی است این شهرک متعلق به بیلند بوده و در راضی آنها است

باغ آسیا معتقد است که سهم ما از توافق ۱۳۵۲ داده نشده و باید هر چند درصدی که از این شهرک متعلق به باغ اسیا بوده تحت پوشش و متعلق به باغ آسیا باشد.


واقعیت ان است ایجاد مرز دقیق بین روستاها چندان ممکن نیست. روستاهایی که چالش های قدیمی دارند و به یک دوگانه سازی فرهنگی رسیده اند مانند دلویی خیبری، شهر و نوقاب، رهن و ریاب ، سنو و زیبد و… سعی کرده اند این شکاف را چندان برجسته نکنند. اما در باغ اسیا و بیلند آتش زیر خاکستر روشن شده است.
@gonagram

جالب است که باغ آسیا می گوید در تعیین مرزها مبلغ ۴۶ میلیون تومان بابت بازنگری در نقشه روستا پرداخت کرده اند اما خواسته انها به جایی نرسیده است .باغ آسیایی ها حتی نامه های تهدید آمیزی به استان و وزارت کشور ارسال شده که اگر موضوع درست بررسی و کارشناسی نشود مردم آتش به اختیار عمل خواهند کرد.

اخرین اختلافات بیلند و باغ آسیا برای تعیین این مرز بر سر دهیاری بیلند و یک مدرسه است که اگر وضعیت این دو مشخص شود تا حدودی گره این کار باز می شود


اینجاست که نقش دولت مرکزی و فرمانداری بسیار مهم می شود. استدلال مردم هر دو روستا بر اساس مواد قانونی و درست است . ولی باید با یک منطق جلو برویم. دولت ابتدا باید الگوی تقسیمات کشوری را توصیه کند اگر مشکل حل نشد اقتدار دولت باید خود را نشان دهد. در حال حاضر اختلاف دو روستا با سکوت دولت همراه است اما به نظر می رسد طولانی شدن آن به زیان هر دو روستا و عمیق شدن چالش های اجتماعی در آینده باشد. باید پرسید دولت چرا تشری نمی زند و یک راه حل را نهایی نمی کند تا مساله تمام شود ؟

شورای باغ آسیا اعلام کرده ما با شهر شدن بیلند مشکلی نداریم و فقط باید مرز مشخص شود و سهم ما از تفاهم نامه ۱۳۵۲ داده شود .

شورای بیلند نیز معتقد است که این املاکی که محل مناقشه است از دیرباز در بیلند بوده و قبوض اب و برق ان به نام بیلند صادر می شود و حتی افرادی که در مرز هستند تعهد و درخواست داده اند زیر نظر بیلند باشد
حتی شورای بیلند اعلام می کند حاضر هستیم تا ۱۰۰متر جابه جایی مرز انجام شود و مشکل رفع گردد اما این ایده ها هیچ کدام عملیاتی نشده است.
@gonagram

اما نکته ظریف ماجرا در این شور محلی گرایی ، بی تفاوتی جوان ها به مساله است. مثل هر پدیده سنتی دیگری این قوم گرایی در نسل امروز جلوه ای ندارد. تحقیق میدانی ما نشان داد بر خلاف پروپاگاندای شورا های دو روستا، جوان ها این دعوا را مساله اول زندگی خود نمی دانند و شهر شدن بیلند حتی در خود بیلند دغدغه اول برخی نیست. دغدغه اشتغال ، رفاه و ازدواج توان فکر کردن به اختلاف های قدیمی را در بین جوان ها از بین برده است.

به همین دلیل است که باید جلسات تقسیمات محلی به سرعت توسط دولت برگزار وپس ازمذاکرات صلح با حضور نمایندهای دو روستا، راه حل نهایی شهر شدن بیلند انتخاب و اجرا شود.

پس از تصویب در جلسه هم جلوی هر صدای مخالفی به سرعت گرفته شود . هیچ چیز برای دولت مرکزی بدتر و توهین آمیز تر از این نیست که یک فرد در یک شورا بتواند نماینده دولت را تهدید کند که جلوی اجرای قانون مصوب را می گیرد.

دولت باید بداند بحث های حاشیه ای بیلند و باغ آسیا می تواند بحران های خرده فرهنگی را در دیگر قسمت های گناباد شدت بخشد و ناسیونالیسم منفی را زنده کند. از آن روز باید ترسید


نوشته شده توسط:گنابادنیوز - 1902 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: