کشف پناهگاه زیرزمینی در گناباد

دسته: دسته‌بندی نشده , گردشگری
یکشنبه - 25 خرداد 1399
کشف پناهگاه زیرزمینی در گناباد

در پی حفر چاه در منزلی مسکونی در روستای رضویه از توابع بخش کاخک گناباد پناهگاهی زیرزمینی در عمق 5 متری زمین کشف شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری  گناباد با اعلام این خبر گفت: در بررسی‌های  اولیه کارشناسان این اداره از پناهگاه مذکور بیش از ۹۰ متر از دالان‌های آن به همراه تعدادی اتاقک شناسایی گردید.

علیرضا شناسایی افزود: به اشتباه  عده‌ای از آن به عنوان شهر زیرزمینی یاد می‌کنند که نادرست است و آنچه که در این روستا کشف شده، پناهگاه زیرزمینی است.

وی در توضیح ویژگی‌های پناهگاه زیرزمینی گفت: پناهگاه زیرزمینی  پدیده‌ای است که به صورت طبیعی و یا انسانی در عمق ۵ تا ۲۰ متری  ایجاد می‌شود که این پناهگاه‌ها از داخل منازل به هم متصل و گاهی به قلعه روستا منتهی می‌شده است و راه خروج آن از بیرون برج و باروی روستای بوده است. این پناهگاه‌ها در مناطقی که اکثرا در معرض حمله دشمن و یا راهزنان بوده است، بیشتر جنبه دفاعی داشته و گاه برای ذخیره و مخفی کردن آذوقه  استفاده  می‌شده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه داخل فضاهای مورد اشاره تا ارتفاع یک متر پر شده ، کاوش در آن بسیار سخت و زمان بر است.

وی گفت: در این پناهگاه حدود ۹۰ متر دالان و ۳ اتاقک کشف شده است و قدمت اولیه آن حدود ۲۵۰ سال تخمین زده می‌شود ولی تعیین  قدمت دقیق‌تر آن منوط به بازدید کارشناسان و بررسی‌های بیشتر  است.

شناسایی عنوان کرد: با توجه به موقعیت قرارگیری شهرستان گناباد، ایجاد پناهگاه‌های زیرزمینی از گذشته و به خصوص در مناطق کوهپایه‌ای به عنوان یک سازه دفاعی مورد توجه بوده است و پیش از این در روستاهای کلات و دیسفان نیز این پناهگاه‌ها کشف شده‌اند.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2698 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: