کرونا نان تاکسیرانان گناباد را آجر کرد/ ضرورت پیش‌بینی تمهیدات حمایتی

دسته: شهری
چهارشنبه - 4 تیر 1399
کرونا نان تاکسیرانان گناباد را آجر کرد/ ضرورت پیش‌بینی تمهیدات حمایتی

کرونا و شیوع آن سبب شده است استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی تا حدود زیادی کاهش پیدا کند و معیشت آنها را متاثر کرده است.

علی پورعیدی اظهار داشت: سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری، یک مجموعه بزرگ از نظر انباشت نیروی انسانی در حوزه حمل مسافر و بار است و شامل هرگونه فعالیت حمل و نقلی اعم از تاکسیرانی، مینی بوس رانی، اتوبوس‌رانی، وانت بارها، تانکرهای آب، جرثقیل‌ها می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری گناباد بیان کرد: در حوزه تاکسیرانی، ۲۰۴ دستگاه تاکسی زرد در گناباد در اختیار داریم که در حال فعالیت هستند. در حوزه مینی‌بوس‌رانی و سرویس‌های مدارس نیز ۷۰ دستگاه در حال فعالیت‌اند و در حوزه آژانس‌های تلفنی، نزدیک به ۴۰ آژانس تلفنی داریم که نزدیک به ۳۵۰ تا ۴۰۰ راننده در این آژانس‌ها فعالیت می‌کنند.

پورعیدی گفت: علاوه بر آن یک شرکت خصوصی در حوزه تاکسی  اینترنتی فعالیت خود را آغاز کرده که مجوز اصلی‌اش را از وزارت صمت دریافت نموده که البته طبق دستورالعمل جدید وزارت کشور، باید مجوزهای لازم را ظرف مدت ۶ ماه از شهرداری نیز دریافت کند.

وی خاطرنشان کرد: یک راننده تاکسی در گناباد در طول شبانه‌روز، نزدیک به ۵۰ مسافر را جابجا می‌کند، البته که نزدیک به ۲۵ درصد تاکسی‌های ما در روز غیر فعال‌اند، اما طبق برآوردها روزانه ۷ هزار مسافر تنها از طریق تاکسی‌های زردرنگ جابجا می‌شوند و این جدای از تاکسی‌هایی است که در شرکت خصوصی و یا آژانس‌های تلفنی کار می‌کنند.

پورعیدی گفت: شهر گناباد حدود ۱۷۰۰ هکتار مساحت دارد که به لحاظ شهرسازی یک نقشه پراکنده است و از لحاظ خدمات رسانی، هزینه بالایی را متوجه مدیران مدیریت شهری می‌کند و وقتی پراکندگی زیاد باشد، سرویس‌دهی مسافر پایین است و درآمد تاکسی‌داران بشدت کاهش می‌یابد و  این موضوع یکی از چالش‌های مهم در در حوزه حمل و نقل درون شهری است.

رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری گناباد خاطرنشان کرد: به عنوان مثال تابحال چندین بار سرویس‌های ونِ سازمان را برای مسیر بلوار معلم تا میدان نماز تعبیه دیده‌ایم تا سرویس دهی کنند، اما بعد از دو ماه و یا سه ماه راننده‌ها انصراف می‌دادند و می‌گفتند به هیچ عنوان صرف ندارد که یک ونِ ده نفری، برای دو مسافر تا  میدان نماز برود و برگردد. 

وی ادامه داد: وقتی تاکسی ۱۳۳ راه افتاد، برای خیلی از مردم این موضوع نامانوس و جالب بود که رانندگان تاکسی با بی‌سیم در ارتباط باشند ولی الان حسابی جا افتاده است؛ در حال حاضر ۶۲ تاکسی بیسیم در حال فعالیت است.

پورعیدی عنوان کرد:ابتدا به دلیل اینکه این نوع تاکسی‌ها برای مردم ناشناخته بود، خیلی از تاکسی‌داران، بیسیم‌های خود را پس دادند و پشیمان شدند، چون که سودی برایشان نداشت، اما به مرور با فرهنگ‌سازی که صورت گرفت، استقبال مردم از تاکسی ۱۳۳ بالا رفت، به حدی که هم اکنون روزانه بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر با ۱۳۳ تماس می‌گیرند.

پورعیدی گفت: در تاکسیِ خطی، تنها یک تاکسی‌دار خانم داریم؛ اما در تاکسی‌های عبوری ۱۰ خانم فعال هستند؛ در سال ۹۰ تعداد ۱۰ تاکسی سبز رنگ به گناباد تعلق گرفت که ریاست وقت سازمان پیشنهاد داد این تاکسی‌های سبز رنگ ویژه تردد و جابجایی مسافران خانم در گناباد باشد و الان تاکسی سبز رنگ، نماد تاکسی ویژه بانوان در گناباد شده است.

وی افزود: به لحاظ لجستیکی، مدیریت پایانه‌های مسافربری و ارائه خدمات عمومی در این پایانه‌ها بر عهده سازمان حمل و نقل درون شهری است که در تنها پایانه مسافربری گناباد، کارواش شستشوی اتوبوس، پارکینگ خودروهای سبک و سنگین، ۱۶ غرفه و دفاتر تعاونی و انبار وجود دارد.

پورعیدی گفت: از دیگر وظایف این سازمان می‌توان به ساماندهی و کنترل ترافیک شهری و اجرای مصوبات شورای هماهنگی ترافیک و نظارت مستمر بر اجرای اصلاحات هندسی، چراغ‌های راهنمائی و رانندگی، نصب تجهیزات و علائم ترافیکی، پیگیری و نظارت بر خط‌کشی‌های عابرین پیاده و خط‌کشی‌های محوری خیابان‌های سطح شهر اشاره کرد.

رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری گناباد اظهار داشت: همچنین در راستای بهبود عبور و مرور در شهر؛ از طریق مطالعه، برنامه‌ریزی، طراحی، آموزش، نظارت و هماهنگی در امر حمل و نقل و ترافیک جهت جابجایی ایمن و سریع و راحت شهروندان تلاش می‌کند. صدور و تمدید و لغو پروانه تاکسیرانی، همچنین پیگیری تخلفات و شکایات از رانندگان نیز از طریق این سازمان صورت می‌گیرد.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2930 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: