مصلای گناباد بعد از ۱۰ سال نیمه‌کاره است

دسته: دسته‌بندی نشده
دوشنبه - 6 مرداد 1399
مصلای گناباد بعد از ۱۰ سال نیمه‌کاره است

پروژه مصلای بزرگ شهرستان گناباد از سال ۸۹ کلید خورده اما همچنان نیمه تمام است و ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

روز جمعه پنجم مرداد سال ۱۳۵۸ برابر با سوم ماه مبارک رمضان سال ۱۳۹۹ ق، نخستین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به امامت مرحوم آیت‏‌اللَّه سیدمحمود طالقانی در دانشگاه تهران برگزار شد.

در این میان مصلا‌های نماز جمعه محل اصلی برگزاری این میعاد سیاسی و اجتماعی است؛ برخی شهرها از این مصلا‌ها برخوردار هستند و در برخی شهرستان‌ها از جمله گناباد نیز این پیشرفت با تاخیر روبه‌رو شده است.

اما قرارگاه‌های نماز جمعه علاوه بر این به عنوان قرارگاه مواسات و همدلی نیز به ویژه در ایام کرونا فعال بوده‌اند.

حسن باقرزاده مسئول ستاد نماز جمعه شهرستان گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: در ایام کرونا درست است که نماز جمعه تعطیل بود ولی ستاد نماز جمعه تعطیل نبوده و در قرارگاه مواسات فعالیت‌ها انجام می‌شده است.

وی ادامه داد: در سال ۹۸ تعداد ۴۹ نماز جمعه برگزار کردیم و به‌طور میانگین ۲۵۰۰ نفر در هر نماز جمعه شرکت داشته‌اند که ۸ درصد مناطق شهری شرکت کننده در نماز جمعه هستند و ۴۵ درصد افراد شرکت کننده در نماز  زیر ۴۵ سال سن دارند.

مسئول ستاد نماز جمعه گناباد عنوان کرد: توسعه پدافند هوایی، رفع مشکلات فرهنگی، واگذاری زمین به جوانان، رونق تولید و ازدواج جوانان از موضوعاتی بوده که امام جمعه در خطبه‌ها بیان کردند.

باقرزاده بیان داشت: در طرح مواسات و همدلی با همکاری نهادهای مختلف و با هماهنگی ستاد ۱۰۲۵۰ سبد در یک مرحله توزیع صورت گرفت و ۱۴۰ میلیون کمک نقدی واریز شد به حساب مربوطه و در مجموع ۱۳ هزار بسته معیشتی در سطح شهرستان توزیع شده است.

وی افزود: قرارگاه مواسات و همدلی را فردی نگاه کردیم و تمام نهادها را دخیل کردیم و مسئولیت را به مدیریت کمیته امداد امام خمینی(ره) داده بودیم تا دفتر امام جمعه و با شخص امام جمعه به تنهایی در این موضوع دخیل نباشند و از تمامی ظرفیت‌ها استفاده شود.

مسئول ستاد نماز جمعه گناباد درباره آخرین وضعیت مصلای امام خمینی(ره) این شهر نیز عنوان کرد: پروژه مصلا در سال ۸۹ شروع شده و کمک‌های دولتی ثابت برای ساخت آن نداریم و خیرین در مشارکت ساخت ۹۰۰ مترمربع آن تاکنون مشارکت داشته‌اند.

باقرزاده تصریح کرد: پیشرفت فیزیکی مصلا ۶۵ درصد است کل اعتبار هزینه شده برای این میزان ۵ میلیارد تومان بوده است و تاکنون یک میلیارد تومان در دولت‌های مختلف کمک به مصلا در قالب‌های مختلف صورت گرفته است. برای تکمیل مصلا به بیش از ۱۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن صادقی نسب امام جمعه گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد به‌مناسبت ۵ مردادماه سالروز اقامه نخستین نماز جمعه اظهار داشت: شعار امسال ستاد نماز جمعه ایران قوی، همبستگی ملی و مسئولیت اجتماعی است.

وی ادامه داد: اگر چه ریزش‌ها و رویش‌های داشته‌ایم ولی رویش‌ها بیشتر بوده و اکثریت همبستگی خود را حفظ کرده‌اند و در صحنه حضور دارند که تشییع سردار شهید سلیمانی نماد آن است.

امام جمعه گناباد خاطرنشان کرد: علی‌رغم فشارهای اقتصادی که همه آن را لمس می‌کنند اما ملت به مسئولیت اجتماعی خود عمل کردند که در طرح مواسات شاهد آن بودیم. نماز جمعه از اهرم‌های تاثیرگذار در ایجاد اقتدار و همبستگی جامعه که از شهر و روستا، دانشمند و کارمند و بیکار کنار هم روز جمعه حضور پیدا می‌کردند.

صادقی‌نسب تصریح کرد: به مدد ایمان مردم گناباد و تلاش‌های ستاد نماز جمعه موجب شده نماز جمعه گناباد در سطح استان از نمازهای باشکوه و منظم باشد.

وی تاکید کرد: یکی از درخواست‌های همیشگی روستاها اختصاص سرویس برای شرکت در نماز جمعه است که تلاش می‌کنیم این موضوع را تاجای ممکن مدیریت کنیم.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2823 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: