کارآفرینی که صف مدافعان سلامت را طولانی کرد/ فعالیت جهادی برای سلامت شهروندان گناباد

دسته: اقتصادي
پنجشنبه - 23 مرداد 1399
کارآفرینی که صف مدافعان سلامت را طولانی کرد/ فعالیت جهادی برای سلامت شهروندان گناباد

این روزها کارآفرینان با توجه به شیوع ویروس کرونا حوزه‌هایی خاص را انتخاب می‌کنند تا از این طریق به مدافعان سلامت نیز کمک کنند.

با شروع کرونا در کشور در همان ابتدای کار مردم با کمبود ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده مواجه بودند و از سویی به دلیل شیوع  کرونا، برخی کارخانجات تعطیل شدند اما بودند افرادی که از جان خود گذشتند و در کنار مدافعان سلامت ایستادند و کار کردند تا مردم با مشکلی روبه رو نشوند.

یکی از حوزه‌هایی که در ایام کرونا با حجم بالای کار مواجه شد کارخانه‌های تولید مواد شوینده بود که سریع با تغییر خط تولید به سمت تولید مواد ضدعفونی کننده رفتند؛ در شهرستان گناباد نیز تنها کارخانه تولیدکننده مواد شوینده از این قاعده مستثنی نبود و برای کم کردن استرس و نگرانی مردم وارد میدان شد.

به سراغ کارخانه‌ای می‌رویم که توانست با تغییر خط و تولید به موقع خود صف‌های جلوی داروخانه‌ها که برای دریافت مواد ضدعفونی کننده تشکیل شده بود را بشکند و آرامشی به این شهرستان تزریق کند.

وارد شهرک صنعتی گناباد که می شویم شاهد تعطیلی برخی کارخانه‌ها هستیم که در این ایام کرونا با مشکل مواجه شده‌اند و یا به دلایل دیگر کار نمی‌کنند اما در این بین، کارخانه مواد شوینده و ضدعفونی کننده‌ای وجود دارد که چراغ آن تا دیر وقت روشن است تا سفارش‌ها را به دست مردم برساند.

حسین نوروزی مدیرعامل این کارخانه مواد شوینده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: سال ۹۸ بود که به فکر راه‌اندازی یک کار تولیدی افتادیم و کارهای مطالعاتی خود را شروع کردیم و به این نتیجه رسیدیم که در حوزه مواد شوینده وارد کار شویم؛ به پیشنهاد اداره صمت گناباد این مجموعه غیرفعال را مجددا راه‌اندازی کردیم.

این دکتری عالی مدیریت کسب و کار در زمینه سختی کار تولید بیان می‌کند: کار تولیدی یک کار عاشقانه است و تولیدکننده عاشق، آگاهانه رنج‌ها و کمبودها، فراز و نشیب‌ها را به جان می‌خرد و  تلاش می‌کند که دستاوردی متفاوت‌تر از دیگران داشته باشد.

وی ادامه می‌دهد: در برنامه‌ای که پیش‌بینی کرده بودیم راه‌اندازی مجموعه در اردیبهشت ماه بود اما در شرایط ویژه ناشی از بحران شیوع کرونا، جای خالی کردن میدان نبود! تولید مواد ضدعفونی کننده در برنامه کاری ما نبود اما با شروع کرونا مشکلاتی در شهر ایجاد شد که به درخواست فرمانداری و دانشگاه علوم پزشکی سریع خط تولید را تغییر و تولید مواد ضدعفونی کننده را در مدار قرار دادیم. 

 کمبود مواد اولیه، نبود نیروی انسانی کارآمد، سختی تغییر خط تولید، بازسازی خط تولید ۱۵ سال خوابیده هیچکدام مانع از عزم همکاران خوبم در شرکت نشد، در شرایطی که اکثر افراد جامعه برای حفظ سلامتی خود و خانواده، فعالیت‌های اجتماعی و کاری خود را به حداقل رسانده بودند، نیروهای شرکت به تولید محلول‌های ضد عفونی‌کننده کمر همت گماردند تا جامعه را از ترس گرفتاری به بیماری عاری کنند و در کنار پزشکان و پرستاران ، صف ِ “مدافعان سلامت” را طولانی‌تر کنند.

این تولید کننده گنابادی خاطرنشان کرد: تولیدکننده مشکلات را نمی‌شناسد و در موقعیت‌های حساس باید کار کند و ادامه دهد؛ برای مثال در اوج دوران شیوع کرونا با مشکل تامین نیروی کار مواجه شدیم و کسی جرات نمی‌کرد برای کار بیاید که برخی روزها مجبور شدیم به صورت خانوادگی کار را ادامه دهیم تا تولید متوقف نشود.

وی افزود: در مرحله اول ۱۰۰۰ لیتر الکل در اختیار ما قرار گرفت که با تولیدی که انجام دادیم توانستیم صف‌های جلوی داروخانه‌ها را بشکنیم و به مردم اطمینان خاطر بدهیم مواد ضدعفونی کننده به میزان کافی وجود دارد.

این تولید کننده بیان داشت: در روزهایی که همه در خانه بودند و به دلیل شیوع کرونا ترس داشتند از خانه خارج شوند، 8 فروردین ما مواد ضدعفونی کننده را در شهر توزیع می‌کردیم به صورتی که دیگر بازارشهر گناباد اشباع شد و محصول خود را به شهرستان‌های همجوار ارسال کردیم.

نوروزی تصریح کرد: خدا را شاکریم که شرکت توسط ” ستاد ویژه کرونا” به عنوان یکی از دو شرکت تولید کننده محلول‌های ضدعفونی‌کننده شرق کشور انتخاب شد. و هم اکنون با همکاری دو شرکت بزرگ پخش سراسری دارو، امکان توزیع محصولاتمان به  اقصا نقاط کشور فراهم آمده است.

وی در زمینه طرح توسعه این واحد تولیدی اظهار داشت: یک تولیدِ خوب و با کیفیت نیاز به تجهیز خطوط تولید به ماشین‌آلات و دستگاه‌های جدید، بروز و توسعه فضاهای کاری دارد، با تهیه یک دستگاه پرکن اتومات با توان تولید ۵۰۰ لیتر در ساعت، دو دستگاه لیبل چسبان و نیز منبع‌های ذخیره الکل، امکان افزایش ظرفیت تولید کارخانه، بیش از ۵ برابر وجود دارد. 

وی در ادامه افزود: این تولیدی پس از دریافت پروانه و مجوزهای لازم برای تولید محصولات شوینده و بهداشتی آماده به سازی خطوط تولید خود است؛ در شرایط فعلی ۳۰ نفر  نیرو در کارخانه و دفاتر شرکت در تهران و مشهد به صورت مستقیم مشغول به کار هستند و ۲۰ نیرو نیز به صورت غیرمستقیم در دفاتر نمایندگی و فروش مشغول می باشند که در صورت رفع مشکلات در تامین الکل و مواد اولیه می توانیم میزان تولید را به ۷ هزار لیتر رسانده  و میزان  اشتغال مستقیم و غیر مستقیم را نیزحداقل دو برابر کنیم.

این تولید کننده عنوان داشت: در سال جهش تولید ، مدیران و سرمایه گذاران شرکت، آمادگی لازم برای توسعه فضای کارخانه را تا ۵ برابر وضعیت فعلی را دارند تا هدف ایجاد اشتغال برای حداقل ۱۵۰نفر به طور مستقیم مسیر گردد در شرایط فعلی کشور ، ایجاد اشتغال کمتر از عبادت نیست.

جواد باذلی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد نیز با اشاره به نیاز کشور به مواد ضدعفونی کننده به ویژه در ابتدای شیوع ویروس کرونا در گفتگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: در آن زمان کشور با تقاضای زیاد مردم و کمبود مواد ضدعفونی‌کننده روبرو بود که این موضوع در مقطعی از زمان منطقه تحت پوشش دانشگاه را هم تحت تاثیر قرار داده بود.

وی افزود: با اعلام آمادگی این شرکت در شهرستان برای تولید مواد ضدعفونی کننده در گناباد و نیازی که به این محصولات وجود داشت، دانشگاه علوم پزشکی گناباد نهایت مساعدت و همکاری لازم در حوزه اختیارات خود را برای راه اندازی خط تولید این کارخانه انجام داد که خوشبختانه راه‌اندازی این مجموعه کمک خوبی در تامین مواد ضدعفونی کننده منطقه داشت.

حامد قربانی فرماندار گناباد نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: در ابتدای شروع کرونا و حجوم مردم برای خرید مواد ضدعفونی کننده کمبودهایی در شهرستان داشتیم که با توجه به وجود این مجموعه در شهرستان هماهنگی‌های لازم بین دستگاه‌های مختلف را سریع انجام دادیم تا تولید شروع شود.

وی ادامه داد: فعالیت این شرکت باعث شد تا کمبودها در شهرستان جبران شود و حتی شهرستان‌های همجوار را پوشش دهیم که نشان از توانایی‌های این شهرستان بود.

محمد صفایی نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: در شرایط کرونا تولید مواد ضدعفونی از اهمیت ویژه ای برخوردار بود که طی درخواستی که از تولیدکننده گنابادی داشتیم این شرکت وارد کار شد و در زمانی که همه کمبود مواد ضدعفونی داشتند ولی ما در گناباد مشکلی نداشتیم.

وی ادامه داد: کار تولیدی کردن در شرایط امروز جهاد است و این مجموعه تولید توانست با عملکرد خود رضایت مسئولین را کسب کند و با پیگیری‌های صورت گرفته سهمیه الکل آنها نیز افزایش یافته است.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2944 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: