امام جمعه گنابادتمامی فعالیت‌های فضای مجازی باید دارای “پیوست فرهنگی” باشد

دسته: فرهنگي
چهارشنبه - 19 شهریور 1399
تمامی فعالیت‌های فضای مجازی باید دارای “پیوست فرهنگی” باشد

فعالیت در فضای مجازی به ویژه از زمان شیوع ویروس منحوس کرونا افزایش پیدا کرده و البته که این فعالیت‌ها باید به زعم کارشناسان با پیوست فرهنگی دنبال شود.

حجت‌الاسلام حسن صادقی‌نسب اظهار داشت: مسائل فرهنگی در همه شرایط اهمیت زیادی دارد و مسئولان در این شرایطی که جوانان کمتر در مدارس حضور دارند و بیشتر در فضای مجازی هستند باید از مسائل فرهنگی غافل نشوند.

وی ادامه داد: با ورود دانش آموزان به فضای مجازی شبهات زیادی برای آنها ایجاد می‌شود که باید تیم‌هایی در این حوزه شروع به تولید محتوا کنند زیرا اگر دیر شود دیگر این فرصت نیز از دست رفته است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی گناباد تصریح کرد: آموزش و پرورش در سامانه‌هایی مانند شاد، خوب در بحث آموزش ورود پیدا کرده و خلاءها را پر کرده اما در حوزه فرهنگی هم باید به همین نحو ورود کنند.

صادقی نسب بیان کرد: حتی در همان فضای مجازی هم می‌شود وقت نماز کلاس‌ها را تعطیل و به عنوان مثال اذان زیبا یا یک نماز زیبا منتشر کرد.

وی خاطرنشان کرد: تجربه خوبی در ایام محرم بدست آمد و برنامه‌های زیادی تولید و در فضای مجازی منتشر شد که این دست کارها می‌تواند ادامه داشته باشد زیرا راه نفوذ دشمن به جوانان ما امروز فضای مجازی است.

امام جمعه گناباد با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه اهمیت فضای مجازی افزود: با این بیان دیگر حجت بر همه تمام است و از زمانی که ویروس منحوس کرونا آمده میزان حضور مردم در فضای مجازی بیشتر شده که این می‌طلبد ما هم در این حوزه فعالیت بیشتری داشته باشیم.

صادقی نسب خاطرنشان کرد: شورای آموزش و پرورش باید در کنار مباحث آموزشی برنامه‌ریزی در زمینه برنامه‌های فرهنگی برای دانش‌آموزان را داشته باشد و یا نهادهایی مانند سازمان تبلیغات از تمامی ظرفیت خود با دارا بودن روحانیت توانمند و یا مداحان و کارشناسان مذهبی در این موضوع ورود کنند.

وی یادآور شد: فضای آموزش مجازی ملزومات فرهنگی، اخلاقی و تربیتی خاص خود را دارد و وقتی ما از این فضا برای آموزش و پژوهش استفاده می‌کنیم حتما باید  این ملزومات را نیز بشناسیم به همین جهت با توجه به مباحثی که از سال‌های قبل درباره لزوم تدوین پیوست فرهنگی برای هرگونه فعالیت اجرایی در کشور مطرح بوده، دستگاه‌های آموزشی ما با احساس این نیاز در حوزه استفاده از بستر مجازی برای فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و اداری باید سندی را برای شفاف کردن ملزوات فرهنگی این امور تدوین کنند.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: علی رغم عزم جامعه جهت منسجم نگاه داشتن کانون خانواده به عنوان بنیادی‌ترین نهاد موجود در جامعه، متاسفانه فضای مجازی، اینترنت و در ذیل آن شبکه‌های اجتماعی مجازی بسیاری از کارکردهای خانواده را دچار اختلال نموده و منجر به آسیب‌های روانی و فرهنگی بسیاری در خانواده گردیده و نیز منشا بروز دگرگونی‌های عمیق و اساسی در ارزش‌های فرهنگی خانواده و روابط میان اعضای خانواده و به خطر افتادن بنیان خانواده شده است.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2930 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: