واحدهای دامداری روستایی گناباد نیازمند ساماندهی است

دسته: کشاورزی
چهارشنبه - 19 شهریور 1399
واحدهای دامداری روستایی گناباد نیازمند ساماندهی است

مسوول تولیدات دام و طیور مدیریت جهاد کشاورزی گناباد گفت: ساماندهی و هویت بخشی واحدهای دامداری در مناطق روستایی این شهرستان ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری گناباد به نقل از ایرنا حسن فرزانه افزود: طرح ساماندهی دام روستایی و صدور پروانه بهره برداری برای واحدهای دامداری بدون مجوز در شهرستان گناباد در دست اجراست.

وی با بیان اینکه حدود ۶۰ درصد واحدهای گاوداری این شهرستان بدون مجوز هستند ادامه داد: طرح هویت بخشی و بیمه پایه دام با همکاری تشکل‌های دامی، شبکه دامپزشکی و صندوق بیمه کشاورزی در دست اقدام است.

مسوول تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی گناباد گفت: توسعه واحدهای اصلاح نژاد دام سبک و سنگین، پیگیری طرح واکسیناسیون دام‌های گناباد برای پیشگیری از بیماری تب برفکی با همکاری شبکه دامپزشکی و تشکل‌های دامی، اجرای طرح ارزیابی نیمچه گوشتی (جوجه یک روزه) به تعداد ۳۵۰ هزار قطعه، ارزیابی چهار هزار قطعه مرغ بومی، افزایش بهره  وری ماکیان و افزایش تولیدات آن به میزان ۱۳۰ تن در سال، ساماندهی شرکت تعاونی زنبورداران گناباد با همکاری اداره تعاون روستایی و افزایش بهره وری پرورش زنبور عسل و تولید عسل به میزان ۵۰ تن در سال از دیگر اقدامات در دست اجرای سالجاری این بخش است.

وی مهمترین فعالیت‌های تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی گناباد را در سال گذشته صدور ۱۴۷ فقره پروانه دامداری روستایی، اجرای طرح بهره وری دام سبک و سنگین، مجوز بهسازی و نوسازی اماکن دامی، اجرای طرح ارزیابی نیمچه گوشتی در ۱۷ واحد مرغداری، اجرای طرح ارزیابی مرغ بومی به میزان چهار هزار قطعه و مرغ تخم گذار به مقدار ۲۰ هزار قطعه و توزیع ۱۴ هزار و ۹۹۱ تن نهاده های دامی شامل سبوس، ذرت، کنجاله سویا و جو برشمرد.

فرزانه افزود: صنعت پرورش گاو شیری گناباد با ۲۰ هزار و ۲۰ راس دام اصلی و دو رگ و تولید سالانه بالغ بر ۶۸ هزار و ۶۰۰ تن و روزانه به طور متوسط ۱۸۸ تن شیر خام رتبه سوم استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است و تولید طیور گوشتی صنعتی هم در شهرستان از رشد قابل توجهی برخوردار است.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2930 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: