مدیر پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد:برج فخرزاده گناباد مرمت می‌شود

دسته: گردشگری
سه شنبه - 1 مهر 1399
برج فخرزاده گناباد مرمت می‌شود

مدیر پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد از مرمت و بازسازی برج تاریخی قصبه شهر خبر داد.

رسول صنوبری عنوان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده‌ قرار بر این است که همه ساله بخشی از اعتباراتی که به قنات قصبه شهر به عنوان یک اثر جهانی اختصاص می‌یابد به آثار ثبت شده تاریخی که در محدوده عرصه و حرایم قنات قصبه واقع شده‌ است، اختصاص یابد.

وی ادامه داد: برج تاریخی فخرزاده به عنوان آخرین برج بازمانده قلعه قصبه شهر یکی از این آثار ارزشمند است که مرمت و بازسازی آن آغاز شده‌ است.

صنوبری اظهار کرد:  یکی از رویکردهای مرمت و بازسازی این اثر تاریخی حفظ این اثر ارزشمند است و رویکرد دیگر هویت بخشی به منطقه قصبه شهر است.

مدیر پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد افزود: ملا مظفر گنابادی، پسر و نوه‌اش که منجمان دربار شاه عباس اول و دوم صفوی بودند زاده‌ همین منطقه از گناباد بوده‌اند.

وی بیان کرد: به منظور معرفی بیشتر و بهتر این مشاهیر گنابادی، یکی از اهداف کلی که در مرمت این برج به دنبال آن هستیم این است که از این برج برای رصد ستارگان استفاده کنیم و در همین راستا در شب‌های کویر، تورهای رصد ستارگان برای گردشگران برگزار کنیم تا علاوه بر اشتغال‌زایی، مردم با شخصیت ملا مظفر گنابادی و داشته‌های تاریخی منطقه بیشتر آشنا ‌شوند.

صنوبری بیان کرد: این بنا یک بنای خشت و گلی دارای سه طبقه است و  یکی از جاذبه‌های برج این است که برای وارد شدن به برج باید ابتدا وارد یک فضای حوض‌خانه‌ای شد که مربوط به اواخر دوره  پهلوی اول است و خود این حوضخانه نیز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

وی تصریح کرد: برای مرمت و بازسازی این قلعه حدود ۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ریاست جمهوری مربوط به اعتبارات سال ۹۸ اختصاص یافته است.

مدیر پایگاه میراث جهانی قنات قصبه گناباد گفت: قنات قصبه یک اثر جهانی است و زمانی که گردشگر به منطقه می‌آید حداکثر یک تا دو ساعت می‌تواند در محل قنات وقت بگذراند، به همین دلیل ایجاد جاذبه‌های جانبی و احیای آثاری که در مسیر نزدیک به حریم قنات هستند از جمله آب انبارها، خانه‌های فنجان، برج‌ها و.. از ضروریات است.

قنات قصبه گناباد عمیق‌ترین و یکی از پرآب‌ترین قنات‌های ایران است که در سال ۱۳۷۹ ثبت ملی شد و در  تاریخ ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۵ (۱۵ جولای ۲۰۱۶ میلادی) در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی در شهر استانبول ترکیه به عنوان ۲۰ امین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و هر ساله میزبان حدود ۷۰ هزار گردشگر داخلی و خارجی است.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2823 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: