“سنو”؛ زعفرانی‌ترین روستای جهان+تصاویر

دسته: اسلایدر , کشاورزی , گالری عکس , گردشگری
چهارشنبه - 28 آبان 1399
“سنو”؛ زعفرانی‌ترین روستای جهان+تصاویر

روستای "سنو" را زعفرانی‌ترین روستای جهان می‌نامند زیرا نظام زراعت زعفران مبتنی بر قنات در این روستا به ثبت جهانی رسیده است.

روستای “سنو” را زعفرانی‌ترین روستای جهان می‌نامند زیرا نظام زراعت زعفران مبتنی بر قنات در این روستا به ثبت جهانی رسیده و اولین نمایشگاه زعفران کشور نیز در این روستا قرار دارد.

مهدی ذوالفقاری عضو شورای اسلامی روستای سنو اظهار داشت: موزه زعفران روستای سنو در خردادماه ۱۳۹۱ به عنوان نخستین موزه تخصصی زعفران کشور در محل حمام تاریخی این روستا افتتاح شده است.

وی افزود: این موزه در روستای گردشگرپذیر سنو در بنای یک حمام قدیمی بر جای مانده از دوره صفویه و در محیطی به وسعت ۱۸۰ متر مربع برپا شده است.  

عضو شورای اسلامی روستای سنو عنوان کرد: در این موزه ابزار‌ها و وسایل قدیمی و نحوه کاشت، داشت، برداشت و پس از برداشت گل زعفران در دید عموم قرار گرفته، به طوری که بازدیدکنندگان می‌‌توانند از نزدیک نظاره‌گر این مراحل با مقیاس طبیعی باشند. 

رئیس انجمن میراث فرهنگی روستای سنو تصریح کرد: تاکنون گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور از این موزه و مزارع زعفران روستای سنو بازدید نموده‌اند.

ذوالفقاری اظهار کرد: ثبت نظام زراعت زعفران مبتنی بر قنات با پایلوت روستای سنو توسط سازمان جهانی فائو به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: نظام زراعت و تولید زعفران مبتنی بر آبیاری قنات با محوریت روستای سنوی شهرستان گناباد به عنوان پنجاه و پنجمین نظام میراث کشاورزی جهان و سومین میراث جهانی کشاورزی ایران آذر ماه سال گذشته از سوی سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) به ثبت رسید. 

شاهد گزارشی تصویری از زعفرانی ترین روستای جهان هستید:


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2930 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: