کلاف سردرگم یک پروژه هنری؛ مجتمع فرهنگی گناباد بلاتکلیف است

دسته: فرهنگي
شنبه - 29 آذر 1399
کلاف سردرگم یک پروژه هنری؛ مجتمع فرهنگی گناباد بلاتکلیف است

در شهرستان گناباد چندین پروژه داریم که از کلنگ‌زنی آنها تاکنون بیش از ۱۰ سال گذشته و همچنان به بهره‌برداری نرسیده‌اند که مجتمع فرهنگی و هنری گناباد یکی از این پروژه‌ها است.

در شهرستان گناباد چندین پروژه داریم که از کلنگ‌زنی آنها تاکنون بیش از ۱۰ سال گذشته و همچنان به بهره‌برداری نرسیده‌اند که مجتمع فرهنگی و هنری گناباد یکی از این پروژه‌ها است.

این پروژه با زیربنای یک هزار و ۸۰۰ متر مربع در دو طبقه از سال ۱۳۸۴ آغاز و قفل این مجتمع فرهنگی هنری در مردادماه سال ۱۳۹۴ بعد از گذشت یک دهه توسط علی اصغر کاراندیش، معاون وقت توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بدون هیچ‌گونه تجهیزاتی گشوده شد تا انتظار ۱۰ ساله جامعه فرهنگی گناباد به پایان رسد.

این پروژه از آن دست پروژه‌هایی است که علیرغم تکمیل بودن ساختمان و قول‌های متعدد مسئولین محلی و استانی مبنی بر افتتاح، هنوز بهره‌برداری از آن صورت نگرفته است.

کار بجایی رسیده برای این پروژه که متاسفانه قسمت‌هایی از آن فرو ریخته و شیشه‌های آن شکسته شده و روز به روز تخریب می‌شود، پروژه‌ای که با پول بیت‌المال ساخته شده امروز بدون استفاده در حال نابود شدن است و همچنان مسئولان قول حل آن را می‌دهند.

حدود یک سال قبل بود که در به مشکلات این پروژه در گزارشی تحت عنوان ” «قفل بزرگ» بر درب مجتمع فرهنگی گناباد/ مجتمعی که افتتاح شد اما استفاده نه ” پرداخته‌ایم و در آن زمان مسئولان بار دیگر قول دادند در صورت تامین اعتبار این پروژه در سال ۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید.

نکته جالب در زمینه این پروژه، میزان اعتبار لازم برای بهره‌برداری است، براساس برآوردهای صورت گرفته با اعتباری در حدود ۲۵۰ میلیون تومان این مجموعه کامل و به بهره‌برداری می‌رسد که همین بودجه اندک نیز تاکنون توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین نشده است.

برای مصاحبه درباره مجتمع فرهنگی گناباد به سراغ برخی از هنرمندان می‌رویم که آنها هم به این جمله اکتفا می‌کنند” در زمینه مجتمع به قدر کافی مصاحبه کرده‌ایم،گوش شنوایی نیست”.

یکی از هنردوستان گنابادی در این زمینه به خبرنگار ما می‌گوید: یکی از لازمه‌های اصلی برای کار هنری دغدغه نداشتن است تا بتوان کار کرد ولی هنرمندان ما در گناباد هر روز در جایی ساکن هستند و خانه آنها بلااستفاده مانده است.

قفلی که بر درب این پروژه خورده گویا این روزها قرار نیست باز شود زیرا در چند ماهه اخیر هیچ کدام از مسئولان محلی و استانی در این زمینه حاضر به صحبت نشده‌اند و ترس از قول‌های انجام نشده حالت دفاعی به همه داده است.

بررسی های در زمینه این پروژه نشان می‌دهد مشکل اصلی که این وضعیت را به وجود آورده، افتتاح زودهنگام آن در ۱۴ مرداد ۹۴ بوده، جایی که این ساختمان تحویل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشده و از سویی تجهیزات آن تامین نشده بود اما افتتاح شد.

پس از افتتاح پروژه کد تامین اعتبار برای تجهیزات آن در ردیف‌های مالی از بین می‌رود و از اینجا کار سخت می‌شود و مسئولان باید با اعتبارات قطره‌چکانی از محل های دیگر تجهیزات آن را تامین کند.

به نظر می‌رسد اگر مسئولان در افتتاح این پروژه عجله زود هنگام نداشتن و اجازه می‌دادند تجهیزات آن کامل شود امروز هنرمندان گنابادی صاحب خانه بودند.

پروژه مجتمع فرهنگی گناباد در زمان خود با اعتباری بالغ بر ۱۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال ساخته شده و امروز در حال تخریب شدن است، مسئولان تا حالا فکر کرده‌اند اگر بخواهند چنین مجموعه‌ای را مجدد بنا کنند چقدر از بودجه و اعتبارات برای آن هزینه کنند؟


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2832 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: