ثبت ملی “منزل نجفی” گناباد؛ سفر به معماری دوران قاجار در هزارتوی تاریخ + تصاویر

دسته: گالری عکس , گردشگری , گزارش تصویری
یکشنبه - 5 اردیبهشت 1400
ثبت ملی “منزل نجفی” گناباد؛ سفر به معماری دوران قاجار در هزارتوی تاریخ + تصاویر

"منزل نجفی" واقع در بافت تاریخی روستای ریاب است که تاریخ ساخت آن به گفته محققان و کارشناسان به اوایل دوره قاجار می‌رسد و اینک ثبت ملی شده است.

منزل نجفی واقع در بافت تاریخی روستای ریاب است که تاریخ ساخت آن به گفته محققان وکارشناسان به اوایل دوره قاجار می‌رسد. از معمار بنا اطلاعات دقیقی در دست نیست اما به گفته افراد سالخورده روستا تمامی منازل بافت تاریخی روستای ریاب، معماری از یزد بوده است.

معماران دیگری که از آن ها یاد می‌شود غلامحسین کاظمی، میرزا کاظم احمدی و حسین نجفی هستند که در طول سال‌های مختلف در بنا تغییراتی ایجاد می‌کرده‌اند.

علیرضا شناسایی رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گناباد در خصوص این منزل داشت: منزل نجفی با فاصله کمی از کوچه اصلی روستا قرار دارد که با گذر از دو کوچه دسترسی به آن را ممکن می‌کند. منزل نجفی با طول ۲۸.۵ متر و عرض حداکثری ۱۹.۲۹ متر و به وسعت ۵۰۵ متر مربع، از لحاظ طرح و نقشه در زمره منازل با حیاط مرکزی قرار دارد.

وی افزود: نمای بیرونی منزل اندود کاهگل است که دیواره های خارجی را ساده و بدون تزئین خاصی قرار داده است. سر در ورودی در ضلع شرقی بنا با طاق جناقی پوشیده شده که در دو طرف آن سکوها یا به اصطلاح پیر نشین قرار دارد. درب چوبی دو لته با کوبه‌های جداگانه همچنان بر سردر خانه خود نمایی می‌کند. سر در به وسیله دالانی با دو زاویه ۹۰ درجه و پوشش ضربی  به حیاط مرکزی وصل می‌شود. در دالان، راه پله‌های دسترسی بام  و درب ورودی به اتاق بادگیر قرار دارد. حیاط مرکزی مستطیل شکل است که در ضلع جنوبی حیاط ایوان قرار گرفته؛ کف حیاط آجر فرش است که به تازگی توسط مالک مرمت شده؛ به گفته مالک نوع و طرح آجرچینی کف همانند گذشته اجرا شده است.       

بیشتر بخوانید

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: فضای داخلی اتاقهادارای پوشش فیلپوش و طاق عدسی است. این بنا دارای شش اتاق و یک مطبخ در گرداگرد حیاط و دو اتاق که در دو طرف ایوان قرار دارد .فضای دسترسی به اتاقهایی که پنجره ای به حیاط ندارند به وسیله دالان ایجاد شده است.زیر زمین بنا در زیر اتاق ضلع غربی ایوان قرار دارد که دسترسی به آن از ضلع غربی حیاط و چسبیده به ایوان صورت می‌گیرد که توسط ۸ پله و به ارتفاع ۲ متر از سطح معبر در زیر زمین قرار دارد. زیر زمین دارای دو فضا است که فضای انتهایی آن توسط باز شویی در سقف به کف اتاق بالایی آن مرتبط بوده و از آنجا به بادگیر که مسدود شده است.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3005 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: