مدیرکل فرودگاه‌های خراسان رضوی:تکمیل فرودگاه گناباد در اولویت طرح‌های فرودگاهی خراسان رضوی است

دسته: راه و ترابری
یکشنبه - 5 اردیبهشت 1400
تکمیل فرودگاه گناباد در اولویت طرح‌های فرودگاهی خراسان رضوی است

مديرکل فرودگاه‌های خراسان رضوی گفت: تکميل فرودگاه گناباد در اولويت اقدامات و رويکردهای اين اداره کل در سال جاری است و از همه ظرفيت‌های موجود برای شتاب دادن طرح و به بهره‌برداری رساندن آن در نيمه نخست امسال استفاده می‌شود.

محمود امانی در بازدید از روند احداث فرودگاه گناباد افزود: این طرح با پیشرفت فیزیکی بیش از ۷۰ درصدی در حال اجرا است و بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال برای ساخت آن هزینه شده است که با توجه به افزایش هزینه‌ها، ارزش امروز سرمایه صرف شده برای این طرح بالغ بر دو هزار میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: باند و سطوح پروازی فرودگاه گناباد به اتمام رسیده و ساختمان پایانه مسافربری آن که قرار بود بهمن ماه سال گذشته تکمیل شود تا ۲ ماه آینده تکمیل می‌شود.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان رضوی با اشاره به تکمیل بخش اعظم زیرساخت‌های فرودگاه گناباد گفت: اجرای شبکه آبرسانی و عملیات فیبرنوری این فرودگاه تکمیل شده و قرارداد اجرای سامانه برق‌رسانی آن منعقد و تا دو ماه آینده عملیاتی می‌شود، علاوه بر آن گازرسانی به این طرح در دست پیگیری است و اگر تا زمان بهره‌برداری فرودگاه روند گازرسانی به آن به اتمام نرسد به صورت موقت از سوخت دیگری استفاده خواهد شد.
 
امانی با اشاره به اینکه مسائل و مشکلات اقتصادی و شیوع ویروس کرونا موجب کندی روند اجرای طرح احداث فرودگاه گناباد در چند ماه گذشته شد، گفت: طرح محوطه‌سازی این فرودگاه اسفندماه سال گذشته به یک پیمانکار محلی واگذار شده و در دست اجرا است و دو دستگاه خودروی آتش نشانی مجهز فرودگاهی نیز با اعتبار ۸۰ میلیارد ریال تامین شده که با تکمیل ساختمان ایستگاه آن، در محل مستقر می‌شوند.
 
وی سایر اقدامات در دست انجام اداره کل فرودگاه‌های خراسان رضوی در سال جاری را علاوه بر تکمیل فروردگاه گناباد، بهسازی و رفع موانع فرودگاه سبزوار و بهسازی و توسعه پایانه فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد به ۲۲ هزار مترمربع ذکر کرد.
 
گفتنی است؛ فرودگاه گناباد به وسعت دو هزار و ۵۰۰ هکتار و دارای دو هزار و ۷۰۰ متر باند به عرض ۶۰ متر در فاصله ۲۷۰ کیلومتری فرودگاه مشهد، ۳۰۰ کیلومتری کیلومتری فرودگاه سبزوار و ۲۱۸ کیلومتری فرودگاه بیرجند قرار گرفته است که بعد از راه اندازی به عنوان سومین فرودگاه استان خراسان رضوی پس از مشهد و سبزوار، مناطق جنوبی این استان را پوشش خواهد داد.  
 
با راه اندازی فرودگاه گناباد علاوه بر شهروندان گنابادی، ساکنان شهرستان‌های جنوبی استان خراسان رضوی از جمله رشتخوار، مه‌ولات، بجستان و خواف و شهرهای فردوس، سرایان، خضری دشت بیاض در شمال استان خراسان جنوبی نیز از ظرفیت این فرودگاه استفاده می کنند و پیش‌بینی می‌شود سالانه بالغ بر ۹۰۰ هزار نفر جمعیت ساکن این مناطق از مزایای آن بهره مند شوند.
 
مراحل اجرایی ساخت فرودگاه گناباد از سال ۱۳۷۲ آغاز شده و روند احداث آن در سه سال گذشته سرعت گرفته است.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2944 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: