دیگر علوفه نیست

دسته: کشاورزی
دوشنبه - 6 اردیبهشت 1400
دیگر علوفه نیست

مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت:در حال حاضر آمار دام سبک موجود شهرستان 107 هزار راس است در حالی که ظرفیت تولید علوفه و مرتع شهرستان در چنین وضعیتی پاسخگوی نهایتا" یک سوم این تعداد جمعیت دام است.

نعمت غفوری مدیر جهاد کشاورزی گناباد درباره مشکلات علوفه دامداران گناباد اظهار داشت: مشکلات دامداران را با پوست وگوشت و استخوان درک می‌کنیم  و این را عمیقا” متوجه هستیم  که دامدار ما حال و روز خوشی ندارد و کمر این قشر زحمتکش در حال شکستن است.

وی ادامه داد: مردمانی سخت‌کوش  که در حاشیه کویر به سختی از طریق دامپروری امرار معاش می‌کنند و ریسک بالای آن را بخاطر لقمه‌ای نان حلال و ماندن در موطن خود می‌پذیرند.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد تصریح کرد: در حال حاضر آمار دام سبک موجود شهرستان  107 هزار راس است در حالی که ظرفیت تولید علوفه و مرتع شهرستان در چنین وضعیتی  پاسخگوی نهایتا” یک سوم این تعداد جمعیت دام است.

غفوری افزود: متاسفانه در سنوات اخیر به لحاظ نبود زیرساخت در سایر مشاغل، مردم  مجبور به سمت توسعه دامپروری بدون حد و مرز شده‌اند، شهرستانی که بیش از ۷۰ درصد علوفه و نهاده‌های دامی آن خارج از شهرستان وارد می‌شود. از طرفی بارندگی ۳۰ میلی‌متری در سال زراعی و کاهش ۷۵ درصدی آن نسبت به دوره‌های آماری وضعیت علوفه مراتع شهرستان را به صفر رسانده به علاوه کاهش بارندگی‌ها و وجود مشکلات مشابه در سطح کشور مشکلات دامداران شهرستان را به‌دلیل کمبود علوفه یا گرانی آن دچار تشدید بحران کرده است.

وی ادامه داد: کافی است با یک جستجوی ساده در اینترنت متوجه شوید که حتی استان‌های پرباران غرب کشور به دلیل کاهش نزولات آسمانی، دامداران را به ورطه ورشکستگی و اسیر دلالان سودجو نموده است. 

مدیر جهاد کشاورزی گناباد عنوان کرد: در عین حال ما در مجموعه مدیریت جهاد کشاورزی گلایه دامداران را به جان می‌خریم و حتی قبل از شروع سال جدید بصورت مداوم  صدای این قشر زحمت کش را به گوش مسئولین استانی و کشوری رسانده‌ایم و از هر ابزاری اعم از پیگیری‌های استانی، مکاتبه‌ای، رسانه‌ای کردن موضوع، پیشنهاد خرید امانی دام از طریق شرکت پشتیبانی دام استان و کشور و حتی مصوبات محلی خرید دام کشتاری که متاسفانه به دلیل عدم ظرفیت‌های فضای کشتاری در شهرستان محدودیت‌هایی داریم ادامه داده و همچنان پیگیر خواهیم بود.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2944 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: