گزارش گنابادنیوز از سیلاب / شکسته شدن “بندهای خاکی” خسارت را دوچندان کرد

دسته: دسته‌بندی نشده
چهارشنبه - 15 اردیبهشت 1400
گزارش گنابادنیوز از سیلاب / شکسته شدن “بندهای خاکی” خسارت را دوچندان کرد

سیلاب عصر و شب گذشته در گناباد فراتر از حد تصور بوده و خسارات زیادی را نیز به ویژه به بخش کشاورزی و دامداری وارد کرده است.

چند روز قبل بود که هشدار زرد برای گناباد صادر شد و کمتر کسی فکر می‌کرد در شهری که در ۲۲۹ روز فقط ۲۹ میلی‌متر بارندگی داشته در کمتر از ۳ ساعت ۲۳ میلی متر بارندگی داشته باشد.

ساعت‌های ۱۴ بارندگی شدید در گناباد شروع به باریدن کرد که در نتیجه آن بندهای خاکی بخش کاخک پر از آب شدند و زمین تشنه را سیراب کردند اما متاسفانه این بارندگی خسارت‌هایی را برای این شهرستان به همراه داشت.

حامد قربانی فرماندار و رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان گناباد در گفت‌وگو با اظهار داشت: دلیل اصلی این که میزان زیادی آب وارد شهر گناباد شد شکسته شدن بندهای خاکی در بالا دست گناباد است.

وی افزود: ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم رودخانه‌ها کار را برای نیروهای خدمات رسان سخت کرده بود و از سویی سبب می‌شد مسیر رودخانه‌ها بسته شود

فرماندار گناباد اعلام کرد: در شهرستان اعلام آماده باش صد درصدی داده شده و تمامی نیروها در حال خدمت رسانی به مردم هستند و خوشبختانه تاکنون خسارت جانی نداشته‌ایم.

بیشترین بارندگی استان در گناباد

داریوش شیبانی رئیس اداره هواشناسی گناباد اعلام کرد: بیشترین میزان بارندگی در سطح استان مربوط به شهرستان گناباد است به صورتی که در روستای نجم آباد در طی ۲ ساعت ۳۱ میلی متر بارندگی داشته ایم و در بخش کاخک ۲۵ میلی متر وشهر گناباد۲۴ میلی متر بارندگی ثبت شده است.

وی ادامه داد: در ۲۲۹ روز گذشته در گناباد ۲۹ میلی متر بارندگی داشته ایم و این در حالی است که در ۳ ساعت در شهرستان بیش از ۲۵ میلی متر بارندگی داشته‌ایم. احتمال بارندگی برای امروز ظهر در گناباد وجود دارد که باید پیش بینی های لازم صورت گیرد.

تلف شدن ۳۲۰ راس دام در بخش کاخک

مرادی بخشدار کاخک نیز اظهار داشت: در حدود ۳۵ درقیقه در بخش کاخک ۲۵ میلی متر بارندگی صورت گرفته که بیشتر این بارندگی ها در حوزه آبخیزداری و سد کاخک نبوده است.به دلیل شکسته شدن چند بند خاکی آب وارد یک دامداری سبک شد و ۳۲۰ راس دام را تلف کرد و بر اثر این سیل راه ارتباطی ۳ روستا نیز آسیب دیده است.

شکسته شدن سیل بندها دلیل خسارت بیشتر است

احمد تمامگر رئیس اداره آب منطقه‌ای گناباد نیز اظهار داشت: سیل از منطقه کاخک آغاز شده و با توجه به شکستن بند سارها آن هم به دلیل عدم ترمیم آنها سبب ایجاد خسارت شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه سیل خود را به حاشیه جاده رساند و از آن سمت به چندین چاه کشاورزی خسارت وارد کرده است.

آبگرفتی منازل در شهر گناباد

حمید زارع حسینی شهردار گناباد نیز در خصوص سیل در این شهر اظهار داشت: یکی از مشکلات اصلی ما در زیرگذر امام رضا (ع) بود که در همان ساعات اولیه میزان آب زیادی در آنجا جمع شده که با کمک نیروها رفع شد.

وی ادامه داد: در بلوار قنات قصبه آب وارد سطح جاده شده بود و به خانه‌ها نزدیک می‌شد که مجبور شدیم در جاده شکافی ایجاد کنیم و آب را به سمت زمین‌های زراعی هدایت نماییم.

شهردار گناباد خاطرنشان کرد: ۴ مورد آبگرفتگی و ۵۰ مورد تماس با فوریت های ۱۳۷ شهرداری داشته ایم که با ۵ اکیپ فعال اقدام به رفع آن کرده ایم.

اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای گناباد نیز از خسارت به یک پل خبرداد و افزود: تمامی تجهیزات مانند لودر و کمپرسی این اداره در حال بازگشایی و رفع آبگرفتگی ها هستند.

بیشترین میزان خسارت به بخش کشارزی بوده است

نعمت غفوری مدیر جهاد کشاورزی گناباد نیز اظهار داشت:  زمین‌های زراعی و دامداری‌های ما بیشترین میزان خسارت را از این سیل تحمل کرده‌اند. فقط در یک مورد یکی از دامداری‌های ما دچار خسارت شدید شد و تعداد ۳۲۰ راس دام آن تلف شدند و متاسفانه این واحد دامداری بیمه هم نبوده است.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد عنوان کرد: دو قنات دلویی و سموئی این شهرستان نیز دچار خسارت‌های جدی شده و هم اکنون تیم‌های جهاد کشاورزی در حال تعیین میزان خسارت به کشاورزان و دامداران می باشند.

فرد گمشده در روستای بهاباد پیدا شد

نرگس افرادی رئیس جمعیت هلال احمر گناباد نیز اظهار داشت: براثر سیل امروز در گناباد ۱۲ مورد آبگرفتی منازل به ما اعلام شده که رفع شده و ۴ مورد گرفتار در سیل داشته ایم و خوشبختانه فرد مسنی که در روستای بهاباد مفقود شده بود با کمک تیم‌های تجسس جمعیت هلال احمر پیدا شده است.

سیل مجتمع مسکن مهر بیدخت را تهدید می‌کند

محمد میری شهردار بیدخت نیز در خصوص اقدامات صورت گرفته در خصوص سیل اخیر اظهار داشت: شهرداری بیدخت یک مورد فرد گرفتار در سیل داشته که تیم آتش نشانی ما این فرد را نجات داده است.

وی ادامه داد: مقداری کمی آب وارد بیمارستان بیدخت شده که با منحرف کردن آب از خسارت های احتمالی جلوگیری کرده ایم ولی مشکل اصلی ما هدایت آب ها به سمت مجتمع مسکن مهر می باشد که این امکان را دارد خسارت هایی را به همراه داشته باشد.

واحدهای صنعتی خسارت دیده‌اند

هادی ایزدی رئیس اداره صنعت ،معدن و تجارت گناباد نیز اعلام کرد: دو واحد صنعتی در ناحیه صنعتی کوثر دچار آسیب شده‌اند.

وی ادامه داد: متاسفانه کوره‌های آجرپزی این ناحیه صنعتی هم بر اثر باران دچار خسارت‌هایی شده‌اند که میزان دقیق خسارت‌ها در دست بررسی است.

میزان خسارت‌ها در دست بررسی

حامد قربانی فرماندار گناباد نیز در جلسه ستاد پیشگیری و فرماندهی مدیریت بحران شهرستان گناباد که ساعت ۲۲.۳۰ دقیقه در محل فرمانداری این شهرستان تشکیل شد اظهار داشت: مدیران باید در آماده باش کامل باشند و بندهای خاکی که پر آب شده باید هرچه سریعتر ترمیم شود که در بارندگی بعدی مجدد دچار خسارت نشویم.

وی اعلام داشت: در حال حاضر شبکه‌های آب ،برق، گاز و تلفن شهرستان وضعیت پایداری دارد و دچار خسارت جدی نشده است.

فرماندار گناباد تاکید کرد: با پایدار شدن شرایط تیم‌های ارزیاب جهت تعیین دقیق میزان خسارت وارد خواهند شد و به زودی میزان خسارت به حوزه های مختلف را اعلام خواهیم کرد.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2944 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: