سیلاب ۸۳۲ میلیارد ریال خسارت به جا گذاشت

دسته: دسته‌بندی نشده
شنبه - 18 اردیبهشت 1400
سیلاب  ۸۳۲ میلیارد ریال خسارت به جا گذاشت

فرماندار گناباد گفت: بارش شدید باران و سیلاب ناشی از آن در روز سه‌شنبه هفته جاری ۸۳۲ میلیارد ریال خسارت به بخشهای مختلف کشاورزی و دامداری، جاده‌ها، تاسیسات عمرانی شهری و آب و فاضلاب این شهرستان وارد کرد.

حامد قربانی افزود: بیشترین خسارت به میزان ۵۵۰ میلیارد ریال مربوط به بخش کشاورزی و عمده آن قنوات و آسیب به مزارع کشاورزی است و ۴۰۰ راس دام هم به دلیل افتادن در مسیل و سیلاب تلف شدند.

وی ادامه داد: همچنین سیلاب ۱۰۰ میلیارد ریال به تاسیسات عمران شهری، ۸۰ میلیارد ریال به خطوط انتقال آب و فاضلاب شهری و ۷۰ میلیارد ریال به تاسیسات و ابنیه راهداری در جاده‌ها و راههای ارتباطی شهرستان گناباد خسارت وارد کرد.

فرماندار گناباد گفت: بارش سیل آسای ۲ روز گذشته ۳۲ میلیارد ریال هم به تعدادی از واحدهای تولیدی نواحی صنعتی کوثر، کاخک و حاشیه جاده روستای قوژد این شهرستان خسارت زد.

وی افزود: به دنبال بارش شدید باران که در ۵۰ سال گذشته در این شهرستان بی سابقه بود، ۱۷ سیل بند تخریب و سرریز روان آب و سیلاب از بخش کاخک به سوی گناباد جاری شد.

قربانی با بیان اینکه روز سه‌شنبه هفته جاری در مدت سه ساعت ۲۴ میلیمتر باران در شهرستان گناباد بارید ادامه داد: در پی این بارش شدید بندسارهای تعدادی از روستاهای حومه شهر گناباد و به خصوص پل بهاباد گنجایش حجم زیاد سیلاب را نداشت و در نتیجه بخش عمده سیلاب مناطقی از نوغاب، قصبه شهر، زیباشهر و تعدادی از مناطق روستایی را فرا گرفت و موجب آبگرفتگی بسیاری از معابر شهری شد.

وی با بیان اینکه ساخت و ساز در طول برخی مسیلها در این شهرستان در بروز سیلاب و افزایش حجم روان آب ورودی به شهر گناباد نقش بسیار داشت گفت: جهاد کشاورزی و شهرداریها و دهیاریها باید با توجه به قوانین بالادستی اجازه ندهند زیست بوم در معرض خطر قرار گیرد و باید با افزایش محدودیت مانع از ساخت و ساز غیر مجاز در حریم مسیلها شوند.

فرماندار گناباد افزود: با وقوع سیلاب همه مسوولان ستاد هماهنگی مدیریت بحران این شهرستان از ساعات اولیه در صحنه بودند و با رصد میدانی مسائل و فراهم نمودن تمهیدات لازم از تبعات بیشتر سیلاب جلوگیری کردند.

وی ادامه داد: این سیلاب خسارتهای جانی در مناطق شهری و روستایی گناباد به دنبال نداشت.

ایرنا


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 2944 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: