بیلُند، برترین روستای قرآنی کشور شد

دسته: فرهنگي
سه شنبه - 19 مرداد 1400
بیلُند، برترین روستای قرآنی کشور شد

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد اعلام کرد: روستای بیلُند این شهرستان، در ارزیابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به عنوان برترین روستای قرآنی کشور برگزیده شد.

حمیدرضا مهدوی‌مقدم اظهار داشت: امروز در آیین پایانی نخستین دوره معرفی روستاهای قرآنی کشور، که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران برگزار شد،  روستای بیلُند گناباد با کسب بیشترین امتیاز، در صدر هفت روستای برتر قرآنی کشور قرار گرفت.

وی با اشاره به روند دو مرحله ای انتخاب روستاهای قرآنی کشور، افزود: در مرحله نخست از میان هزار  و ۹۷ روستای داوطلب از استانهای مختلف، ۱۷ روستا انتخاب شدند که پس از پایش میدانی و راستی‌آزمایی، از میان آنها، هفت روستا به عنوان روستاهای برتر قرآنی کشور برگزیده و معرفی شدند.

رییس اداره  فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد با تبریک برگزیده شدن روستای بیلند، به عنوان یکی از هفت روستای قرآنی کشور، در آستانه ماه محرم و سالروز وفات علامه بهلول گنابادی،  از پیگیری های دهیار وقت بیلُند، تلاش شورای اسلامی و کوشش فعالان قرآنی این روستای قرآن‌مدار، که با همگرایی و فعالیت بی‌نظیر خود، زمینه این توفیق را فراهم آوردند، قدردانی کرد.

مهدوی مقدم تصریح کرد: این انتخاب یک عنوان صرف نیست بلکه یک مسوولیت است. مسوولیتی که وظایف سنگینی را نسبت به ترویج فرهنگ قرآنی بر شانه مردم بیلند، مسوولان و فعالان قرآنی می گذارد و گذر زمان ثابت کرده است که مردم بیلند همواره در این امر موفق بوده اند.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با صدور پیامی، انتخاب روستای بیلُند گناباد به عنوان روستای برتر قرآنی کشور، را نشان دهنده عشق و علاقه مردم مومن وخداجوی این روستا به قرآن کریم و موجب مسرت و مباهات تمامی مردم خراسان رضوی، به‌ویژه جامعه قرآنی این استان دانست.

یوسف امینی با تبریک این انتخاب شایسته به مردم مومن بیلند و شهرستان گناباد، آرزو کرد که همه مسلمانان باید در مسیر شناخت معارف قرآن و عمل به دستورهای این کتاب آسمانی کوشا بود ه و در سرای باقی و جهان آخرت نیز از شفاعت آن بهره مند شوند.

وی افزوده است: قرآن کریم، کتاب هدایت و معجزه جاویدان پیامبر اسلام (ص) همچون هدیه ارزشمندی از جانب خداوند رحمان و رحیم، برای هدایت و راهنمایی بشر در کنار اهل بیت (ع)  به امانت و ودیعت نزد جهانیان باقی گذاشته شده و وظیفه هر مسلمانی است که علاوه بر شناخت و دریافت مفاهیم و آموزه های قرآنی و پیروی از سیره و رفتار اهل بیت (ع)،  که ضامن سعادت دنیوی و اخروی است، برای معرفی و ترویج معارف قرآنی در جامعه بکوشد.

معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در پیامی، برگزاری نخستین دوره انتخاب روستاهای قرآنی کشور را فعالیتی نو، جریان ساز و از طرح های موفق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برشمرد.

حجت الاسلام محمد کاظمی‌نسب گفت: در این طرح که با اهداف الگوسازی و جهت دهی به فعالیت های قرآن و عترت و شبکه سازی فعالیت های قرآن و عترت برگزار شد، روستای بیلند گناباد خوش درخشید و به عنوان روستای قرآنی برتر کشور انتخاب شد.

حجت الاسلام حسن صادقی نسب، امام جمعه گناباد هم پیش از این با تمجید از وجهه و صبغه مذهبی بیلند، از این روستا به عنوان دارالمؤمنین و زادگاه علمای بسیاری از جمله علامه بهلول یاد کرده بود که قاریان و اساتید قرآنی آن در شهرستان نمونه هستند و برخی از آن‌ها در مدارس قرآنی تدریس می‌کنند.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3005 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: