گروه‌های جهادی میدان‌دار عرصه سازندگی/ مناطق محروم “گناباد” خراسان رضوی آباد می‌شود

دسته: اجتماعي , دسته‌بندی نشده
دوشنبه - 25 مرداد 1400
گروه‌های جهادی میدان‌دار عرصه سازندگی/ مناطق محروم “گناباد” خراسان رضوی آباد می‌شود

گروه‌های جهادی خراسان رضوی همچون همیشه پای کار هستند و فعل آبادانی و سازندگی را در مناطق محروم استان صرف می‌کنند و شهرستان گناباد نیز از این قاعده مستثنی نیست.

سال‌هاست گروه‌های جهادی با کمک گروه‌های مردمی میدان‌دار خدمت‌رسانی به محرومان در گوشه کنار این مرز بوم هستند.از حاشیه شهرها گرفته تا لب مرزها پای کار ایستاده‌اند تا دلی را شاد کنند، سرپناهی بسازند؛ برای نیازمندان کارگاهی بزنند و افرادی را مشغول کار کنند یا دامدار و کشاورزی را کمک کنند تا محصول و دامش زیان نبیند یا  قناتی خشکیده را تعمیر کنند و بسازند تا آب گوارایش  زمین‌های خشک را تر کند تا هم دل کشاورز شاد شود هم دامدار، یا روستایی تشنه لب را از بی‌‌آبی نجات دهند و مایه شادی کودکان شود.

اینها تنها گوشه‌ای کوچک از خدمات جهادگران سپاه و بسیج در راستای فرامین رهبر انقلاب است. جهادگران خراسان رضوی  همپای دیگر گروه‌های جهادی کشور وارد  میدان شده‌اند؛ در همین راستا گفت‌وگویی داریم با مسئول بسیج سازندگی شهرستان گناباد و مسئول قرارگاه جهادی شهید غیور اصلی که در ادامه می‌خوانید:

ساخت و نوسازی منازل افراد نیازمند

علیرضا شجاعی‌فر؛ مسئول بسیج سازندگی شهرستان گناباد در گفت‌وگو  با تسنیم اظهار داشت: با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب در  بحث‌ محرومیت ‌زدایی، ساخت و نوسازی تعدادی از منازل نیازمندان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد را در دست کار داریم و در حال حاضر ۵ باب منزل مسکونی ساخته شده است. 

وی افزود: ساخت این منازل نیازمندان  تحت پوشش کمیته  امداد در مناطق روستایی و محروم شهرستان با کمک کمیته امداد امام خمینی(ره) انجام شده؛ همچنین 18 باب سرویس بهداشتی نیز ساخته شده است. 

شجاعی‌فر بیان کرد: 8 رشته قنات که  تا به حال کاری برای تعمیر و لایروبی آنها صورت نگرفته بود را به صورت مشارکت ۵۰ درصد بازسازی کرده‌ایم؛ همچنین دو قنات که در سیل گذشته دچار آسیب شده بود به صورت رایگان در حال تعمیر است. 

مسئول بسیج سازندگی گناباد افزود: بیش  از ۱۶ هزار بسته معیشتی در سطح شهرستان تا به امروز توزیع شده است. 24 تن پیاز رایگان هم در بین محرومین شهرستان توزیع شده است؛ 35 سری جهیزیه نیز به دست خیرین ما در بین زوج‌های نیازمند شهرستان اهدا شده است.همچنین ذبح ۷۰ راس گوسفند به مناسبت عید قربان داشتیم و در بین محرومین توزیع شده است. 

وی گفت: ۵۰ صندوق قرض الحسنه شهری و روستایی در شهرستان ایجاد شده و تا به حال مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای اشتغال پرداخت شده است.افتتاح  حساب ۸ صندوق در صندوق کارآفرینی امید داشتیم که هر کدام نوبت دریافت تسهیلات به ارزش یک میلیارد تومان دارند. راه‌اندازی کارگاه‌های مختلف خانگی  را در دست کار داریم از جمله خیاطی، نان محلی با استفاده از ظرفیت‌های صندوق‌ها؛ همچنین افتتاح ۳ تعاونی با استفاده از صندوق‌ها را داشته‌ایم.

مسئول سازندگی سپاه گناباد بیان کرد: با هدف جلوگیری از قاچاق و دلالی، کود، سم، بذر، نحوه توزیع نهاده‌های دامی را رصد و پایش می‌کنیم. 

وی با بیان اینکه گناباد سومین شهرستان در تامین شیر استان است گفت:  نمونه‌گیری از کارخانجات تولید نهاده دام به آزمایشگاه‌های استان را  داریم؛ گروه‌های جهادی ما در سطح شهرستان فعال هستند و به روستاهای محروم خدمات رسانی می‌کنند. 

قرارگاه شهید غیور اصلی پای کار ساخت مسکن 

اسماعیل صدیقی؛ مسئول قرارگاه شهید غیور اصلی گناباد نیز در ادامه بیان داشت:  از سال ۹۹ عملا  قرارگاه جهادی وارد کار شد و سه مقوله را در دست کار دارد. اولین محور ما کار فرهنگی است و گروه ما روایتگران ۸ سال دفاع مقدس،  وابسته به انجمن راویان فتح رضوی خراسان رضوی و در گناباد انجمن راویان است، ابتدا با خانواده شهدا و بعد با  محرومین کار جهادی شروع  و گسترش پیدا کرد.بعد از شناسایی و رصد و اطلاع از محرومین بلافاصله نیروهای جهادگر اعزام و فعالیت خود را شروع می‌کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیروهای ما در “روستای چهار زور”  که یکی از روستاهای مرزی است مشغول کار هستند.ساخت سرویس‌های بهداشتی را در مناطق محروم مرزی شهرستان در دست داریم، بیشترین فعالیت ما ساخت و ساز مسکن محرومان از  صفر تا صد است؛ بیشترین مشکل ما عدم همکاری مسئولان شهرستان  بوده چون به حرف‌های خود ماه‌هاست عمل نکردند.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3005 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: