تصمیم عجولانه هیئت مدیره قنات قصبهگودال پر از خاک شد

دسته: کشاورزی
یکشنبه - 31 مرداد 1400
گودال پر از خاک شد

در یک اقدام غیر کارشناسی قسمتی از «مظهر» قنات جهانی قصبه به نام « گودال» با خاک پر شده و به این اثر خسارت خورده است.

قنات قصبه” تنها اثر ثبت جهانی خراسان رضوی است و در طول سال گردشگران زیادی از این اثر بازدید می‌کنند. متاسفانه در یک اقدام غیرکارشناسی قسمتی از مظهر قنات جهانی قصبه به نام “گودال” با خاک پر شده و به این اثر خسارت خورده است.

یکی از اهالی قدیمی منطقه قصبه شهر اظهار داشت: این قسمت از قنات چندین سال است که باز است و گردشگران برای دیدن «دبی» آب و محلی که آب قنات به سطح زمین می‌رسد از اینجا بازدید می‌کنند.

وی بیان کرد: نمی‌دانیم این کار درست بوده یا خیر؟ ولی به نظر می‌رسد می‌تواند طرح‌های بهتری اجرا کرد نه این که به قنات آسیب رساند.

شنا در گودال آسیب به قنات را به همراه داشت

محمد نبی‌پور رئیس هیئت مدیره قنات قصبه اظهار داشت: این اقدام با مصوبه هیئت مدیره قنات قصبه انجام شده و برای آن هم دلایلی داریم.

وی درباره دلایل این اقدام بیان داشت: در ابتدا افراد از این محل به عنوان محل شنا استفاده می‌کردند که وجهه مناسبی نداشت و آسیب‌هایی را به همراه دارد.

رئیس هیئت مدیره قنات قصبه تصریح کرد: دلیل مهمتر این بوده که در هنگام شنا آب به داخل قنات پس می‌زد و سبب آسیب به آن می‌شد که تصمیم گرفتیم این محل را پر کنیم.

پیگیری‌های قانونی انجام خواهیم داد

رسول صنوبری مدیر پایگاه جهانی قنات قصبه درباره این اقدام هیئت مدیره قنات اظهار داشت: هیئت مدیره قنات قصبه نمی‌توانسته به تنهایی اقدام به این کار کند و باید مجوز میراث فرهنگی را کسب می‌کرد.

وی افزود: ما برای رفع مشکل شنا در این منطقه برنامه داشتیم و قرار بود در این محل رستوران باز احداث شود که مذاکرات و بازدیدها برای این کار نیز انجام شده است.

مدیر پایگاه جهانی قنات قصبه تصریح کرد: در چند سال قبل حدود ۴۰ میلیون تومان برای بهسازی این محل هزینه کرده‌ایم که متاسفانه با این اقدام همه آن تلف شده که باید افراد پاسخگو باشند.

صنوبری عنوان کرد: صورتجلسات توسط پلیس انجام شده و در روزهای آینده از طریق مجاری قانونی برای محافظت از این اثر جهانی اقدام خواهیم کرد.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3005 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: