بیشتر پسته تولیدی گناباد به خلیج فارس صادر می شود

دسته: کشاورزی
پنجشنبه - 18 شهریور 1400
بیشتر پسته تولیدی گناباد به خلیج فارس صادر می شود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گناباد گفت: امسال بدلیل شرایط اقلیمی و تغییرات آب و هوایی و شرایط نامساعد جوی در فصل تلقیح ، پیش بینی می‌شود عملکرد باغات پسته شهرستان ۱۵تا ۲۰ درصد کاهش داشته باشد.

نعمت غفوری  اظهارداشت: برداشت پسته از سطح ۴۵۰۰ هکتار از باغات این شهرستان آغاز و تا نیمه مهرماه ادامه دارد و پیش بینی می‌شود سال جاری بیش از۱۵ هزار و ۷۵۰ تن پسته تر برداشت و روانه بازار مصرف شود.

وی افزود: 5 درصد پسته تولیدی به صورت تر و تازه خوری در داخل شهرستان مصرف و حدود ۹۵ درصد پسته فرآوری و سورتینگ شده این شهرستان به بازارهای داخلی و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد تصریح کرد: رقم غالب پسته‌کاری در شهرستان گناباد، پسته بادامی و سفید است و ارقام ، احمد آقایی، اکبری، فندقی و کله قوچی از دیگر ارقام کشت شده در این شهرستان است.

غفوری با بیان اینکه ۷۰۰۰  بهره بردار در زمینه تولید پسته فعالیت دارند خاطرنشان‌کرد:در این شهرستان ۸ ترمینال فرآوری پسته فعال و کار فرآوری را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: میزان برداشت پسته خشک در سال گذشته یک تن در هکتار بوده و امسال بدلیل شرایط اقلیمی و تغییرات آب و هوایی و شرایط نامساعد جوی در فصل تلقیح ، پیش بینی می‌شود عملکرد باغات پسته شهرستان  15تا ۲۰ درصد کاهش داشته باشد.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد افزود: افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی از جمله سم و کود و افزایش هزینه نگهداری، مکانیزاسیون و کارگری سبب شد تا هزینه تولید به شدت افزایش یابد.

گفتنی است؛ سطح زیرکشت باغات شهرستان گناباد ۷۵۰۰ هکتارکه  4500 هکتار آن بارور است.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3005 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: