مدیرعامل دامشهر اعلام کرد:دامشهردر مسیر نابودی/ سنددار کردن گاوداری ها در پیچ و خم اداری گیر کرد

دسته: کشاورزی
سه شنبه - 30 شهریور 1400
دامشهردر مسیر نابودی/ سنددار کردن گاوداری ها در پیچ و خم اداری گیر کرد

ایجاد دامشهرها برای تجمیع گاوداری‌ها و در اختیار قراردادن امکانات یکی از طرح‌هایی بوده که در کشور به طبع آن در گناباد نیز اجرا شده است اما این مجتمع این روزها حال و روز خوشی ندارد.

صنعت دامداری به عنوان یکی از بخش‌های مهم اشتغالزایی شهرستان گناباد با مشکلات عدیده دست و پنجه‌نرم می‌کند و فعالان این بخش مدعی هستند که این صنعت در آستانه ورشکستگی قرار دارد.

تولید شیر در گناباد روزانه بیش از ۲۰۰ تن است که بیشتری از این میزان به استان‌های شمالی جهت تولیدات لبنیاتی ارسال می‌شود اما در طی چند سال اخیر به دلیل مشکلات نهاده تولید شیر در گناباد کاهش داشته و گاوداری‌ها را به سمت ورشکستی سوق داده است.

ایجاد دامشهرها برای تجمیع گاوداری‌ها و در اختیار قراردادن امکانات یکی از طرح‌هایی بوده که در کشور به طبع آن در گناباد نیز اجرا شده است اما این مجتمع این روزها حال و روز خوشی ندارد.

رسول روحی، مدیرعامل دامشهر گناباد اظهارداشت: مجتمع دامشهر گناباد در سال ۱۳۸۲ با ۱۱۴ عضو راه اندازی شده اما به دلیل مشکلات نهاده این روزها فقط ۵۰ واحد آن فعال است.

وی در خصوص مشکلات این مجتمع عنوان داشت: در حال حاضر کمبود آب یکی از مشکلات اساسی در اینجا است به صورتی که فقط ۲ ساعت در صبح و ۲ ساعت عصر آب داریم و چاهی که مربوط به خود مجتمع بوده نیز کاهش شدید آب دارد.

مدیرعامل دامشهر گناباد تصریح کرد: منبع آبی برای مجتمع پیش بینی کرده ایم که متاسفانه به دلیل نداشتن بودجه تکمیل نشده و دامدار هم دیگر توانی ندارد که برای تکمیل آن هزینه کند و نیازمند کمک‌های دولتی هستیم.

روحی خاکی بودن جاده دامشهر را یکی دیگر از مشکلات این مجتمع دانست و افزود: جاده مجتمع دامشهر خاکی است که این موضوع باعث آلودگی علوفه گاوداری‌ها شده و روی شیر دام‌ها نیز تاثیر گذاشته است.

سندار نشدن گاوداری‌های دامشهر

مدیرعامل دامشهر گناباد ادامه داد: پس از گذشت ۱۸ سال از شروع به کار دامشهر هنوز گاوداری‌ها مشکل سند دارند و سندهای تفکیکی صادر نشده و منابع طبیعی در این خصوص همکاری لازم را ندارد.

روحی بیان کرد: اگر مجموعه گاوداری‌ها سند شود برای دریافت تسهیلات و ضمانت مقداری از مشکلات ما مرتفع خواهد شد.

دامشهر نماینده معرفی کند

محمدرضا نخعی, رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد نیز در خصوص مشکلات سنددار شدن گاوداری‌های مجتمع دامشهر اظهارداشت: مجموعه اداره منابع طبیعی آمادگی لازم برای رفع این مشکل را در کمترین زمان را دارد.

وی ادامه داد: براساس قانون ما امکان واگذاری زمین به شخص را نداریم و آن را باید به مجموعه تعاونی دامشهر واگذار کنیم ، این مجموعه نماینده قانونی خود را معرفی کند تا زمین به صورت کلی واگذار شود ولی برای تفکیک آن و سنددار کردن تک تک گاوداری‌ها باید امور اراضی جهاد کشاورزی در کمیته فنی اقدام کند.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3027 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: