بیش از ۲۱۹ هزار راس دام مایه‌کوبی شد

دسته: کشاورزی
پنجشنبه - 22 مهر 1400
بیش از ۲۱۹ هزار راس دام مایه‌کوبی شد

ییس شبکه دامپزشکی گناباد گفت: ۲۱۹ هزار و ۷۳۸ راس دام سبک و سنگین این شهرستان در نیمه نخست امسال علیه بیماری‌ها مایه‌کوبی شدند.

دکتر محمدرضا متقی چهارشنبه‌شب در نشستی خبری اظهار داشت: از این میزان بیش از ۱۹۳ هزار راس دام سبک و سنگین علیه بیماریهای خاص دام مانند آبله، آگالاکسی، انتروتوکسمی، تب برفکی و قانقاریا و ۲۵ هزار و ۸۳۷ راس هم علیه بیماریهای مشترک انسان و دام مانند هاری، تب مالت  و سل واکسینه شده اند.

وی ادامه داد: در یکسال اخیر هیچ موردی از تب برفکی و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این شهرستان مشاهده نشده است.

رییس شبکه دامپزشکی گناباد گفت: با اجرای برنامه های مراقبتی و مایه کوبی دام های حساس، شناسایی کانون های بیماری و کاهش ضایعات دامی و جلوگیری از شیوع بیماریها سطح ایمنی در جمعیت دامی این شهرستان افزایش یافته و از انتقال بیماریهای مشترک به انسان جلوگیری شده است.

وی افزود: در ۶ ماهه امسال ۵۰۴ مورد بازرسی از اماکن عرضه فراورده های خام دامی و رستورانها در گناباد انجام شده است.

دکتر متقی اظهار داشت: به منظور جلوگیری از نقل و انتقال بیماریهای واگیر دامی و حفظ سلامت فرآورده های دامی، تردد وسایل و زنجیره حمل و نقل دام طبق ضوابط خاص بهداشتی و قرنطینه ای با نظارت دقیق و بر اساس مجوزهای مخصوص صورت می گیرد.

رییس شبکه دامپزشکی گناباد گفت: پنج هزار و ۵۸۸ مجوز بهداشتی قرنطینه دامی در نیمه نخست امسال در گناباد صادر شده و ۲۱۰ مورد بازدید از مراکز  نگهداری دام و طیور صورت گرفته است.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3027 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: