“اشتغال” دردِ مشترک روشندلان/ نگاه جامعه به نابینایان باید تغییر کند

دسته: اجتماعي
پنجشنبه - 22 مهر 1400
“اشتغال” دردِ مشترک روشندلان/ نگاه جامعه به نابینایان باید تغییر کند

بسیاری از نابینایان تحصیلات دانشگاهی دارند و یا از توانایی‌های هنری برخوردارند اما با وجود توانایی‌هایی که دارند و نگاهی که در جامعه حکمفرماست اکثرا بیکار هستند و شغل مناسبی با توجه به شرایطشان برایشان فراهم نیست.

به گزارش پایگاه خبری گناباد به نقل از تسنیم، صدای تیک تیک خوردن یک جسم به زمین، آرام نزدیک می‌شود، صدابلندتر می‌شود و حواس‌ها را به خود جلب می‌کند، عصای سفید رنگ که به صورت متناوب به زمین می‌خورد تا مسیری را برای فرد مشخص کند.

این عصای سفید نقش چشم را برای نابینایان بازی می‌کند و کمک زیادی برای رفت و آمد آنها دارد، ولی وضعیت مسیرهای عبور و مرور کار را برای آنها سخت کرده است.

نابینایان بخشی از همین جامعه هستند که در برنامه‌های مدیریت شهری باید نگاهی ویژه به آنها شود اما درد ودل زیادی برای این وضعیت دارند.

مهدی جوانی، که مادرزادی نابینا  است در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید: یک فرد نابینا فقط یک عضو از بدن را ندارد مابقی آنها که سالم است و کارهای روزمره را انجام می‌دهد.

وی ادامه می‌دهد: نگاه به جامعه نابینایان درست نیست و باید نگاه از مسئولین تا مردم تغییر کند و بپذیرند که نابینایان نیز بخشی از همین جامعه هستند.

این جوان نابینا عنوان کرد: برخی صحبت‌ها برای نابینایان فقط شعار است و اقدام زیادی نمی‌بینیم، اشتغال، مسکن از مهم‌ترین موضوعاتی است که با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم اما متاسفانه هنوز در حد شعار باقی مانده است.

نرگس خدادادی روشندلی دیگر اظهارداشت: نابینا ناتوان نیست و از پس بسیاری کارها برمی‌آید و می‌تواند خود به راحتی انجام دهد و نباید یک فرد نابینا انگیزه خود را از دست دهد.

وی ادامه داد: در همین شرایط من اقدام به حفظ قرآن کردم و کلی شاگرد دارم که به آنها نیز آموزش دادم و درس خواندن را تعطیل نکردم و در کنکور توانستم رتبه ۵۰۰ را کسب کنم پس با همین شرایط هم می‌توان زندگی و کار کرد.

نگاه به روشندلان درست نیست

زحمتکش مسئول جامعه نابینایان شهرستان گناباد نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: مناسب سازی معابر یکی از درخواست‌های همیشگی جامعه نابینایان بوده که هیچ وقت درست انجام نشده است.

وی افزود: امروز بیشتر خدمات بانکی توسط عابر بانک‌ها انجام می‌شود اما هنوز با عابر بانک‌های گویا مشکل داریم و برخی از آنها گویا نیستند.

مسئول جامعه نابینایان گناباد خاطرنشان کرد: اشتغال مهمترین مشکل این افراد است، این موضوع حل نخواهد شد مگر با تغییر نگرش کارفرمایان و این که بپذیرند برخی از مشاغل را فقط نابینایان می‌توانند انجام دهند و یا توانایی انجام برخی کارها را دارند.

زحمتکش نقدی نیز به رسانه‌ها داشت و بیان کرد: رسانه‌ها هنوز به روشندلانی که موفق بوده و می‌توانند به عنوان الگو معرفی شوند درست نپرداخته که این کار هم می‌تواند برای خود آن افراد انگیزه ایجاد کند و هم روشندلانی که در خانه هستند را بیرون آورد و وارد جامعه شوند.

۴۲۹ نفر با معلولیت بینایی تحت پوشش بهزیستی هستند

علی آراسته، رئیس اداره بهزیستی گناباد نیز اظهارداشت: نابینایی در کشور ما عوامل مختلفی دارد که مادرزادی، حوادث و کهولت سن از مهمترین دلایل آن‌ها می باشد و در مادرزادی ژنتیک و وراثت دلایل اصلی است.

وی افزود: توانمندسازی جامعه روشندلان از اولویت‌های بهزیستی است و این مهم با فراهم آوردن شرایط برای حضور آن‌ها در جامعه سرعت بخشیده خواهد شد و برای حضور نابینایان در جامعه موضوع مناسب سازی معابر باید به صورت جدی دنبال شود.

رئیس اداره بهزیستی گناباد گفت: در حال حاضر ۴۲۹ نفر از معلولین نابینا تحت پوشش بهزیستی هستند که از این تعداد ۲۳۸ نفر دارای بینایی ضعیف۸۷ متوسط ۸۴ نفر شدید و ۲۰ نفر خیلی شدید هستند.

آراسته با اشاره به مشکل اشتغال روشندلان عنوان کرد: اشتغال از اصلی‌ترین موضوعاتی است که نابینایان با آن روبه رو هستند و از طرفی این افراد قادر به انجام هر کاری نیستند واز طرفی یکسری مشاغل در ادارات نیز مانند تلفن چی و یا تایپ با پیشرفت تکنولوژی کمتر شده است و ما برای اشتغال این افراد واقعا با مشکل و معضل روبه‌رو هستیم.

وی ادامه داد: اجرای قانون ۳ درصد استخدامی معلولین اگر درست اجرا شود کمک شایانی به این گونه افراد خواهد داشت و در صورت ایجاد شغل بسیاری از مشکلات بعدی آنها حل می‌شود.

رئیس اداره بهزیستی گناباد گفت: پرداخت تسهیلات و هماهنگی با ادارات خدمت‌رسان از اقدامات لازم برای خانه دار شدن روشندلان است و در طرحی نیز اگر کارفرمایان اقدام به کارگیری این نیروها کنند سهم بیمه کارفرمایان نیز توسط بهزیستی پرداخت می‌شود.

آراسته ادامه داد: راه اندازی بخش  نابینایان در کتابخانه آستان قدس و راه اندازی رادیو ویژه روشندلان از دیگر اقدامات برای این جامعه در گناباد بوده است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از نابینایی افراد را در دوران کودکی می‌توان درمان کرد افزود: طرح غربالگری کودکان را در حال انجام داریم که ۴۲۰ کودک مورد غربالگری قرار گرفته‌اند و در صورت داشتن مشکل و ناتوانی خانواده‌ها در درمان آنها حتی هزینه‌های درمان توسط بهزیستی پرداخت می‌شود تا شاهد کودکان نابینای کمتری در جامعه باشیم.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3027 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: