جاذبه‌های گردشگری گناباد| از روستای عمرانی و ریاب تا قنات قصبه و اقامتگاه‌های بوم‌گردی

دسته: گردشگری
دوشنبه - 1 فروردین 1401
جاذبه‌های گردشگری گناباد| از روستای عمرانی و ریاب تا قنات قصبه و اقامتگاه‌های بوم‌گردی

اگر در ایام نوروز قصد سفر دارید سری به شهرستان گناباد در خراسان رضوی بزنید و از قنات قصبه گناباد که ثبت جهانی شده و روستای هدف گردشگری ریاب با اقامتگاه‌های بوم‌گردی بی‌نظیرش دیدن کنید.

بعد از یک سال کار و تلاش و دسته و پنجه نرم کردن با کرونا این روزها با کاهش گسترش این ویروس و واکسیناسیون گسترده در کشور موج سفرها بعد از دوسال آغاز شده و امروز اگر در جاده‌ها نگاه کنید چمدان‌ها بسته و سفرها آغاز شده است.

سفرنامه تسنیم عازم جنوبی‌ترین شهرستان خراسان رضوی با فاصله ۲۷۸ کیلومتری از مرکز استان می‌شود تا شما را با شهرستانی در دل کویر آشنا کند.

پس از طی حدود دو ساعت و نیم رانندگی در جاده سنتو که روزگاری به دلیل یک بانده بودن و میزان تصادفات به جاده مرگ معروف بود و این روزها دوبانده شده و اطمینان بیشتری به مسافران می‌دهد، به تابلو ورود به حوزه استحفاظی شهرستان گناباد نزدیک می‌شویم.

افزایش بارندگی‌ها سبب شده تا دشت عمرانی سرسبزی باور نکردنی به خود ببیند و گل‌های لاله در هوای بهاری این شهرستان خودنمایی کند، در کناره جاده  ماشین‌های زیادی را می‌بینید که توقف کرده و از این طبیعت بکر و نعمت خدادادی استفاده می‌کنند.

در کنار پاسگاه شهید سالاری در ۱۵ کیلومتری شهر گناباد  تابلویی گردشگران را به قلعه تاریخی عمرانی راهنمایی می‌کند ، جاذبه ای تاریخی که در دل تاغ زارها چشم نوازی می‌کند. روستایی عمرانی که در سالیان دور محل زندگی بوده پس از کوچ آنها خالی از سکنه شده و به دلیل داشتن بافت تاریخی و برپا بودن برج‌ها، بادگیرها و حمام جاذبه ای گردشگری و برخی شواهد در آن نشان از قدمت بناهای آن به دوره سلجوقی می‌دهد.

روستای عمرانی گناباد در ۲۷ اسفند سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و این روزها در ایام نوروز میزبان گردشگران زیادی است.

چندی قبل رضا نصیری، سرپرست فرمانداری گناباد در بازدید از این قلعه تاریخی اظهارداشت: بیست سال دیر به این گنج بی همتا در منطقه رسیدیم اما هنوز امید به احیای آن وجود دارد و  دوباره با همت مالکان و سرمایه گذاران زندگی را به ارگ بم گناباد بر می‌گردانیم.

وی ادامه داد: اگر یک فکر فرهنگی و اقتصادی صحیح پشت این بوم تاریخی قرار گیرد از چند معدن یا کارخانه بیشتر در حوزه صنعت توریسم برای گناباد آورده خواهد داشت.

جاده را به سمت گناباد ادامه می‌دهیم که در حاشیه جاده تابلوهای قنات جهانی قصبه  خودنمایی می‌کند و فاصله تا این اثر را تعیین می‌کند.

قنات جهانی قصبه به عنوان تنها اثر ثبت جهانی خراسان رضوی در قبل از کرونا میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی بود، در داخل شهر از هر کسی آدرس قنات را بخواهی راهنمایی می‌کند و گویا قنات قصبه جزئی از زندگی آنها شده است.

از کوچه باغ‌ها و از میان درختان می‌گذریم تا به کلوت می‌رسیم، جایی که قنات در زیر آن جریان دارد و در این مسیر قسمت‌های مختلف قنات و میزان آب دهی آن را مشاهده می‌کنید. قنات قصبه گناباد از حیرت انگیزترین پدیده‌های ساخته دست بشر و نمادی از هم نوایی بشر با طبیعت است، قنات قصبه یکی از پر آب ترین قنات‌های ایران بوده و دبی آب آن تقریباً در تمام طول سال ثابت است.

اثر تاریخی و ملی قنات قصبه گناباد به همراه ۱۰ قنات دیگر در  تاریخ ۲۵ تیر ۱۳۹۵ در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی در شهر استانبول ترکیه به عنوان ۲۰ امین اثر ایران  در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این قنات به عنوان عمیق‌ترین قنات ایران  با قدمت ۲۵۰۰ ساله  و یکی از مهندسی سازترین قنوات جهان می‌باشد و اولین اثر استان خراسان رضوی در فهرست میراث جهانی یونسکو است.

برای استراحت و صرف نهار اگر یک جستجوی ساده در شهرستان ۹۲ هزار نفری گناباد داشته باشید بجای شنیدن اسم فست فودها نام های محل اقامتگاه های بومگردی در داخل شهر و روستاها بر زبان جاری می‌شود و کمتر مسافر و گردشگری است که ساعاتی را در این اقامتگاه‌ها نگذرانند.

گناباد اولین شهرستانی بود که اقامتگاه‌های بومگردی را در خراسان رضوی راه اندازی کرد و امروز بیشترین اقامتگاه را در سطح استان دارد.روستای هدف گردشگری ریاب را می‌توان  به دلیل بافت تاریخی که دارد و بعد از مرمت آن توسط میراث فرهنگی خاستگاه اقامتگاه‌های بومگردی خراسان رضوی نامید.

روستای هدف گردشگری ریاب در سه کیلومتری غرب گناباد واقع شده و فاصله اندکی با قنات قصبه گناباد دارد.این روستا دو قلعه تودرتو دارد که هر قلعه دارای برج و بارویی جداگانه است. درون قلعه میانی مهمان‌خانه بزرگی بوده که سالخوردگان روستا آن را به یاد دارند. در داخل قلعه دوم خانه‌های متعددی وجود داشته که افراد خارج قلعه خواروبار و اشیاء قیمتی خود را در آنجا می‌گذاشتند.

ریاب دارای هزار سال تاریخ مکتوب بوده و جزو قدیمی‌ترین روستاهای گلی کشور به حساب می‌آید. روستای ریاب طی سالیان متمادی که از عمرش می‌گذرد چندین بار تغییر مکان داده است ، این روستا در سال ۱۳۸۷ شمسی در زمره آثار ملی کشور به ثبت رسیده و با قرار گرفتن در فهرست روستاهای هدف گردشگری، وزارت میراث فرهنگی نیز اقدام به مرمت بخش‌هایی از این روستای تاریخی کرده است.

اداره میراث فرهنگی معتقد است این روستا با معماری خاص خود قابلیت تبدیل شدن به یک مجموعه تاریخی گردشگری دارد.در حال حاضر ۱۵ اقامتگاه بومگردی در شهرستان گناباد فعال می باشند که در طول سال میزبان گردشگران داخلی و خارجی زیادی هستند.

از شهر گناباد فاصله می‌گیریم و تقریبا بعد از طی مسیر ۲۰ کیلومتری به شهر زیارتی کاخک می‌رسیم، شهری که چهارمین حرم رضوی است و برادر امام رضا(ع) امامزاده سلطان محمد عابد در آن دفن می‌باشد.

شهر کاخک بعد از وجود با برکت امامزاده به دلیل آب و هوایی که دارد منطقه ای ییلاقی بوده که گردشگران زیادی را به دل طبیعت خود می‌کشاند.

هنوز هم صدای پای آب در گوش آسیاب‌های تاریخی کاخک شنیده می‌شود و این آسیاب‌ها یکی از آثار بجا مانده از دوران قاجاریه است که تا چندی پیش به دلیل عدم مرمت؛ کارآیی خود را از دست داد و اکنون با رسیدگی لازم نقش این آسیاب‌ها در قلب تاریخ محفوظ است.

در بخش کاخک گناباد روستاهایی مانند تک میدان، سنو، درب صوفه و تک زو از مناطقی هستند که مردم برای تفرج به آن سر می‌زنند.
موزه‌ها همیشه از مکان‌هایی بوده که مسافران و گردشگران را به خود جلب کرده که در این شهرستان نیز در کنار مسجد جامع شهر با موزه‌ای آشنا می‌شوید که تاریخ شهر گناباد در آن ثبت شده است.

موزه مردم شناسی ،موزه زعفران ، موزه حیات وحش و موزه آب از موزه های تخصصی در شهرستان گناباد است که شما را با حوزه تخصصی خود آشنا می‌کند.

اگر می‌خواهید با سبک زندگی مردم گناباد آشنا شوید باید سری به مدرسه نجومیه و موزه مردم شناسی بزنید، بنای این مدرسه در کوی شرقی شهر و در مجاورت یکی از سردرهای ورودی مسجد جامع این شهر واقع است. این مدرسه از یادگاری‌های معماری اسلامی در دوره صفویه است و نشان دهنده ارج و مقام علم و دانش این شهر در زمان خود است که به دلیل تدریس علم نجوم و افلاک در این مکان به مدرسه نجومیه نیز مشهور است . 

وارد مدرسه که می‌شوید در گرداگرد آن غرفه‌هایی را می‌بینید که شامل نحوه کندن قنات، شغل آهنگری، پخت غذاهای سنتی و آداب و رسوم این شهر می‌شود.

برگشت از سفر در انتها یک نکته جذاب دارد و آن هم خرید سوغات است، سفال مند گناباد از آن دست صنایع دستی است که قدمت ۵ هزار ساله دارد و در روستای مند همچنان کارگاه‌های آن پا برجا و استاد کاران مشغول کار هستند.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3174 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: