چرا بهلول جومونگ نشد؟

دسته: اجتماعي , فرهنگي
پنجشنبه - 8 اردیبهشت 1401

چرا بهلول جومونگ نشد؟

پروژه بهلول عملا تعطیل است !

فرماندار جدید گناباد با انرژی زاید الوصفی میخواهد دست به کارهای بزرگ فرهنگی بزند . اخیرا هم در جلسه شورای راهبردی پیشرفت فرهنگی و اجتماعی شهرستان گفته که چرا بهلول مانند جومونگ برای مردم ایران شناخته شده نیست!؟

سوال خوبی است!

برای آنکه یک نماد بتواند بین المللی شود و یک اثر فاخر تولید شود باید انباشت محتوا صورت گیرد و تجربه عملی  کوچک تجمیع شود

اول آنکه محتوای غنی بر اساس واقعیت یا خیال درباره اش تولید شود. حتما قبل از سریال حومونگ ده ها نویسنده و تاریخ نگار درباره آن دوره تاریخی  و شخصیت های سریال پژوهش کرده اند.

دوم وجود تجربه های کوچک تر است. حتما در کره جنوبی ده ها مستند و فیلم کوتاه درباره دوره تاریخی جومونگ ساخته شده که بعدا توانسته اند سریال عظیم را پیش ببرند.

سوم ورود مدیران بزرگ است. برای انکه جومونگی ساخته شود مدیران سطح پایین در یک شهر کوچک کره جنوبی آن را تبدیل به دغدغه بزرگان فرهنگ و تجارت در سئول کرده اند

✅ طبق این الگو الان پروژه بهلول کجاست؟

از سال ۱۳۸۷ که  مرکزی برای همایش بهلول ایجاد شد تلاش های مستمر و حرفه ای صورت گرفت.

در محور اول یک اثر فاخر مکتوب که جمع آوری اشعار بهلول بود به زیور چاپ اراسته شد. چند کتاب خاطرات ضعیف هم موجود است و البته همراهی علاقه مندان بهلول در اصفهان که اثر ادبی قابل قبول مانند بنده خوب خدا و  مجموعه عکس های بهلول را تولید کرده اند.

در محور دوم،  دو مستند قابل قبول در ابتدای دهه ۹۰ برای تلویزیون تولید شد. تهیه کننده اولی یکی سریال ساز مطرح به نام آقای سبط احمدی بود و  کارگران مستند دوم هم امسال در جشنواره فیلم فجر به خاطر فیلم  “آخرین  برف ” جایزه گرفت یعنی آقای امیرحسین عسگری

قرار بود در دهه ۹۰ این مسیر ادامه پیدا کند  تاریخ شفاهی بهلول در سراسر ایران جمع آوری شود و سپس متن های داستان با شاخص ادبی بیشتر قصه زندگی بهلول را روایت کند. همچنین نزدیک شدن به انیمیشن های دو بعدی  در دستور کار بود و موارد دیگر …

موسسه ای به ثبت رسید اما یک دهه است که همه چیز تعطیل است !

مشکل هم در محور سوم است. در اواخر دهه ۸۰ جلسات با حضور فرماندار و روسای دانشگاه ها و ادارات فرهنگی شهرستان با دبیرخانه ای قوی برگزار میشد. حتی در تهران برخی حاضر بودند برای شیخ بهلول وقت بگذارند.

باید این جلسات رشد می کرد اما الان خبری از هیچ کدام نیست

هیچ محتوایی تولید نمی شود و همه تلاش ها در حد آجر و سیمان و برق مرقد بهلول خلاصه میشود.

شاید اگر بیمارستان بهلول نبود اسم این عالم بزرگ هم کمتر به گوشمان می خورد.

بدون شک هیچ گاه افسانه جومونگی از شخصیت بهلول با این وضعیت ایجاد نخواهد شد  .

✅ جناب فرماندار!

امیدواریم با انرژی که شما در کار دارید وسعت تولید محتوا درباره بهلول بیشتر شود وسطح مدیریت پروژه ارتقا یابد.

بدون شک باید میلیون ها تومان برای تاریخ شفاهی ، ثبت تصویری خاطرات و چاپ کتاب های جدید و تولید آثار ساده تر هنری هزینه شود و در ادامه سراغ هنرمندان بزرگ کشور برویم.

اگر بهترین مسیر را انتخاب کنیم شاید ده سال دیگر به یک اثر سینمایی یا سریال تلویزیونی مطلوب برسیم

احمد یوسفی

@gonagram


نوشته شده توسط:گنابادنیوز - 1908 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: