حجت الاسلام غلامحسین خسروپناه:هدف وحدت حوزه و دانشگاه باید گره گشایی باشد

دسته: دانشگاه ها , فرهنگي
شنبه - 26 آذر 1401
هدف وحدت حوزه و دانشگاه باید گره گشایی باشد

معاون دانشگاه آزاد اسلامی کشور گفت : مهمترین نقش وحدت حوزه و دانشگاه در جهاد تبیین گره گشایی است در حوزه ای که کشور نیاز به حکم رانی دارد.

به گزارش پایگاه خبری گناباد، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه استاد حوزه و دانشگاه در مراسم وحدت حوزه و دانشگاه در محل سالن علامه بهلول دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد اظهار داشت: مقصود از وحدت حوزه و دانشگاه این نیست که دو نهادها در هم ادغام شوند هرچند قبل از ۱۳۱۳ در ایران حوزه های علمیه داشتیم و دروسی حتی مثل ریاضی در آن تدریس می شد و باید بپذیریم از علوم جدید و مدرن غافل بودیم مانند فیزیک بوده تا دانشگاه شکل گرفت.


وی ادامه داد: وجود دانشگاه یک کار مثبت است که به علوم جدید پرداخت و مشارکت و استفاده این دونهاد از امتیازهای یک دیگر برای پیشرفت ایران معنی وحدت حوزه و دانشگاه است و این مشارکت ممکن است برخی درسهای حوزه به دانشگاه منتقل شود و برخی دروس مانند علوم انسانی ، اقتصاد و مدیریت به حوزه منتقل شده است.


معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی کشور بیان کرد: از برکت دانشگاهیان حوزه در علوم انسانی بالنده شد و رشد داشت و در حوزه پزشکی نیز اساتید در مواردی مانند مرگ مغزی به حوزه ها نیاز داشتند و اساتید حوزه نیز دادن فتوا نیاز به نظر اساتید دانشگاه داشتند.


خسروپناه خاطرنشان کرد: شهید فخری زاده که در ابتدا ورود در حوزه هسته ای کار کند بعد از مدتی به این موضوع رسید که در بخش های نیاز به فلسفه دارد که جلساتی چندین ماه در قم برگزار کرد و در مواردی مباحثه میکردیم که نتیجه آن را در کتابی بعد از شهادتش منتشر شد و این می شود ماه حصل وحدت حوزه و دانشگاه که برقرار شد.

وی ادامه داد: مقصود از جهاد تلاش مستمر فی سبیل الله با جان و مال و زبان است و جهاد تبیین باید با این نگاه باشد و تبیین گاهی دفاع از حقیقت و گاهی گره‌گشایی در مشکلات است.
استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: تبیین در اسلام جهان نگر در مقابل اسلام گزینش نگر باید صورت گیرد و دشمن با اسلامی جامعه نگر ، با دانش، بینش، انگیزشی، گرایش و کنش انسان ها کار دارد مشکل دارند و این وظیفه حوزه و دانشگاه است.

خسروپناه تصریح کرد: مردم ایران استکبار ستیز و تمدن ساز هستند و اگر مشاهده می کنید قسمتی از ایران مانند هرات و بحرین جدا شده به دلیل بی کفایتی دولت ها بوده وگرنه مردم مشکلی نداشته اند.

وی افزود: متاسفانه جوان ما برخی مواقع هویت ایرانی بودن خود را قبول نمی کند زیرا نتوانستیم قدرت و جایگاه ایران را برای آنها تبیین کنیم تا بداند که ایرانی چه کسی بوده است.

این استاد فلسفه عنوان داشت: دستاوردهای انقلاب را با اقتدار و جرات باید گفت و نمی دانم چرا برخی می ترسند این موفقیت هایی که توسط بچه های این سرزمین بدست آمده را بیان کنند و همه این محصول وحدت حوزه و دانشگاه است.

خسروپناه گفت: دشمن شناسی از موضوعاتی است که روی آن کار کم شده تا که امروز برخی از جوانان قبول ندارند که آمریکا دشمن ما است آن هم با مدارک و مستنداتی که به وضوح نشان می داد چه دشمنی هایی با ما دارند.

معاون دانشگاه آزاد اسلامی کشور اظهار کرد: جهاد تبیین جهاد حل مسئله است و در کشور کاستی هایی داریم که بخشی از این مشکلات براساس تحریم بوده ولی برخی به دلیل مشکلات حکم رانی در کشور ما است بطور مثال در عرصه نظامی حکم رانی داشته ایم به موفقیت رسیده ایم و یا در حوزه پزشکی نیز با حکم رانی به موفقیت رسیده ایم ولی در حوزه فرهنگ حکم رانی نداشته و حکومت داری می کنیم.

خسروپناه خاطرنشان کرد: در حوزه و دانشگاه به بحث حکم رانی نپرداخته ایم و به سمت حکومت داری حرکت کرده ایم و در این حوزه حکم رانی ضعیف هستیم.

وی ادامه داد: بطور مثال ۷۰ درصد واردات ما در حوزه کشاورزی و امنیت غذایی است و این درحالی می باشد که ۱۰ هزار هیئت علمی کشاورزی داریم و زمین و آب و وزارت جهاد کشاورزی را داریم ولی این امنیت غذایی را نتوانستیم ایجاد کنیم که نشان می دهد حکم رانی نداریم.

وی در پایان تاکید کرد: مهمترین نقش وحدت حوزه و دانشگاه در جهاد تبیین گره گشایی است در حوزه ای که کشور نیاز به حکم رانی دارد.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3254 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: