یک کارشناس اقتصادی:حمایت از تولید ملی در گرو مدیریت ارز و مالی

دسته: اقتصادي
سه شنبه - 21 فروردین 1397
حمایت از تولید ملی در گرو مدیریت ارز و مالی

یک کارشناس اقتصادی گفت: ارز باید به صورتی مدیریت شود که همواره بایستی قیمت ارز به صورتی تنظیم شود که تولید و مصرف کالای داخلی به صرفه تر از کالای خارجی باشد.

علی مهدوی پارساعلی مهدوی پارسا در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری گناباد در خصوص نوسانات ارز اظهار کرد: وقتی صحبت از حمایت از کالای داخلی می شود باید پرسید حمایت در برابر چه و طبیعتا منظور حمایت از تولید داخلی در برابر کالای های خارجی و واردات است. اینکه مصرف کننده داخلی مصرف کالای داخلی را بر کالای خارجی ترجیح دهد حالا به هر دلیلی. این مسئله باعث می شود که سطح تولید در کشور تقویت شود. درآمد بنگاه ها و در نهایت خانوار ها و دولت افزایش یابد. این مسئله همچنین باعث مثبت شدن تراز تجاری کشور می شود که برآیند صادرات و واردات است و نشان می دهد که در این فرآیند ارز خارج می شود یا وارد کشور می شود. یعنی در نتیجه یک کشور هر روز ثروتمند تر می شود و یا فقیرتر می شود.

وی افزود: یکی از مهمترین ابزارهای تقویت تولید داخلی در برابر تولیدات خارجی، حمایت از بنگاه های داخلی در برابر بنگاه های خارجی و کارگر داخلی در برابر کارگر خارجی، کنترل و مدیریت صحیح ارز است. هر چه ارز ارزانتر باشد واردات و کالای خارجی برای وارد کننده ارزان تر تمام می شود. و هر چه ارز گران تر باشد صادرات کالای داخلی برای تولید کننده به صرفه تر می شود. از این رو بر اساس این فاکتور مدیریت صحیح ارز به این معناست که همواره بایستی قیمت ارز به صورتی تنظیم شود که تولید و مصرف کالای داخلی به صرفه تر از کالای خارجی باشد. این مسئله تاثیر خود را در کوتاه مدت بر واردات و صادرات و تراز تجاری و در بلند مدت علاوه بر سطح تولید بر سطح درآمد ملی و رفاه اجتماعی نیز نشان می دهد. البته در این تحلیل تاثیر بقیه عوامل اشاره نشده اند.

مدیریت ارزی درستی در کشور صورت نگرفته است

این کارشناس اقتصادی ابراز کرد: متاسفانه به صورت مستمر در چند دهه گذشته مدیریت ارزی درستی در کشور حاکم نبوده است . علی رغم اینکه برخی مسائل بیرونی مثل تحریم و یا جنگ تحت کنترل نبوده اند اما نباید سومدیریت ارزی را نادیده گرفت. متاسفانه عمدتا بعد از انقلاب با نگاه به کاهش تورم و قیمت مصرف کننده همواره با تضعیف ارز خارجی رانت عظیمی در اختیار وارد کنندگان قرار داده شده است. این مسئله به ظاهر و در مرحله اول به نقع طبقه مستضعف بوده است اما در بلند مدت با کاهش سطح تولید داخلی و تضعیف بنگاه ها همواره تاثیر منفی نهایی را کارگرانی برده اند که بایستی از محل تولید حقوق و درآمد می داشتند.

مهدوی پارسا خاطرنشان کرد: متاسفانه بعد از مدتی که دولت ها امکان کنترل و پایین نگه داشتن ارز را از دست می دهند به یکباره ارز فاصله قیمتی خود با ارزش واقعی خود را پر می کند، مثل همین یک ماهه، و شوک ناگهانی به تمامی بازارها وارد می شود. و این یک چرخه معیوبی بوده که همواره در چند دهه گذشته هر دولتی آن را آزموده است. و آزموده را آزمودن خطاست!

وی افزود: حمایت از تولید ملی فقط با شعار محقق نمی شود در عمل بایستی برخی سیاست های غلط مثل تقویت بدون پشتوانه پول ملی را نیز کنار گذاشت.

کارشناس اقتصادی در خصوص نقش دولت در کنترل بازار ارز اذعان کرد: دولت دستآورد های بسیاری در زمینه اقتصادی و سیاسی داشته و از جمله توانسته ریسک سیاسی کشور و تورم را به میزان مناسبی کاهش دهد اما در زمینه اقتصادی دو اشتباه عمده نیز مرتکب شده است. یکی کنترل بی رویه ارز به بهانه کنترل تورم که باعث رکود شدید در اقتصاد و نهایتا کسری تراز تجاری شده است و دوم نیز نتوانسته نظام بانکی کشور را اصلاح نماید.

مهدوی پارسا تصریح کرد: ارز چاره ای از رشد نداشته و هم اکنون نیز بایستی دولت قیمت آن را متعادل نماید اما باید قیمت تعادلی بایستی از میانگین سال قبل بالاتر باشد و سپس در ادامه نیز با یک رشد کم و البته مستمر تداوم یابد تا در بلند مدت به سطح مطلوب حمایت از تولید داخلی برسیم. همچنین استفاده از راهکارهای روزآمد همچون بورس ارز و ایجاد شفافیت نیز نبایستی غافل شد.

بانک های کشور وضعیت خوبی ندارند

این کارشناس اقتصادی گفت : نگرانی بنده وقوع یک بحرانی بانکی پس از این بحران ارزی است. متاسفانه بانک های کشور وضعیت مناسبی ندارند و علی رغم تصور برخی صاحبنظران با یک تورم بالا نیز این مشکل حل نخواهد شد. دولت پس از کنترل ارز بایستی در اسرع وقت و با قید فوریت وضعیت بانک ها را تعیین تکلیف نماید. احتمالا نرخ بهره حتی از نرخ پایان سال بانک مرکزی نیز بالاتر رود که این مسئله اصلا برای اقتصاد و بانک ها مطلوب نخواهد بود و تنها راه حل آن نیز اصلاح نظام بانکی و اصطلاحا اجرای راهکارهای “گزرد” است.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3027 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: