کلاته کلوخ گناباد؛ اینجا محرومیت موج می‌زند+تصاویر

دسته: اسلایدر , مرکزی
دوشنبه - 23 مهر 1397
کلاته کلوخ گناباد؛ اینجا محرومیت موج می‌زند+تصاویر

روستای کلاته کلوخ گناباد با مشکلات و محرومیت‌های زیادی روبه‌رو است و برطرف کردن آنها نیازمند همت جهادی است.

روستای کلاته کلوخ (16)_new روستا و محرومیت واژه‌هایی هستند که همواره سعی شده از همدیگر دور شوند و وضعیت روستاها تغییر کند و رفاه و امکانات به آنها هم برسد.

محرومیت از ما دور نیست؛ باید کمی دقت کنیم به اطراف خود، روستای «کلاته کلوخ» در فاصله ۲۵ کیلومتری گناباد یکی از همین روستاهای محروم است و هنوز بویی از قیرهای رایگان روستاها و یا دیگر امکانات زیاد به آن نرسیده است.

۱۵ کیلومتری که در جاده گناباد به سمت بجستان را می‌پیمایم به تابلویی برمی‌خورید که سه روستای کلاته نو،کلاته شمس و کلاته کلوخ را به شما نشان می‌دهد از همان ابتدای جاده روستا به شما نشان می‌دهد که در این منطقه چه خبر است و محرومیت تا کجا رسوخ کرده است.

اینجا محرومیت موج می‌زند

پای در جاده خاکی می‌گذاریم و ۱۳ کیلومتری را در جاده خاکی با موج‌های فراوان می‌نهیم تا در پس کوه‌های بلند گنبد، خانه‌های گلی را مشاهده می‌کنیم که نشان از عدم مقاوم‌سازی مسکن روستایی در این روستا است. وارد روستا که می‌شویم نوع خانه‌ها و خشکی اطراف جلوه می‌کند و نشان از خشکسالی‌های متوالی در این منطقه است.

به سراغ آقایی در حدود ۵۰ سال با صورتی سوخته از آفتاب و دست‌های پینه بسته می‌رویم و پس از خدا قوتی از او در مورد روستا سئوال می‌کنیم که با همان لهجه زیبای روستایی خود اعلام می‌کند: ما در روستای کلاته کلوخ کشاورزی نداریم چون قنات ما خشک شده و کسی هم برای لایروبی  به ما سری نزده است.

وی ادامه می‌دهد: امروز با این هزینه‌های زیاد دیگر دامداری هم فایده‌ای ندارد و هر کدام از ما فقط خود را سرگرم می‌کنیم و گرنه درآمدی از دامداری کسب نمی‌کنیم؛ جهاد کشاورزی هم فقط وام می‌دهد که نمی‌توانیم قسط‌های آن را پرداخت کنیم.

گشتی در روستا می‌زنیم و به سراغ خانواده‌ای می‌رویم و از آنها جویای حال و روز روستا می‌شویم که خانم میانسالی می‌گوید: کلاته کلوخ ۲۵ خانوار با جمعیتی در حدود ۱۵۰ نفر دارد که بیشتر آنها افراد مسن هستند و جوانترها برای کار به شهر می‌روند.

وی ادامه می‌دهد: دختران ما تا ۱۳ سالگی درس می‌خوانند و پسرها هم تا ۱۸ سالگی و به دلیل نداشتن پول برای ادامه تحصیل مجبور می‌شوند در روستا یا شهر به دنبال کار باشند و در همین سنین پایین ازدواج می‌کنند.

پشت میزنشین‌ها به روستا نمی‌آیند

مرد میانسالی هم می‌گوید: کسی به یاد ما نیست آقایان از پشت میز به این روستاها نمی‌آیند که کت و شلوار آنها خاکی شود و فقط بچه‌های بسیج برای اردوی جهادی به اینجا می‌آیند.

این مرد میانسال بیان می‌کند: چند سال قبل بچه‌های بسیجی به اینجا آمدند و برای تمامی اهالی روستا حمام درست کردند و گرنه حمام عمومی خراب بود و مردم در کنار حیاط حمام می‌کردند.

برای ساخت خانه مشکل داریم

پسر جوانی که مشغول دامداری در این روستا است به خبرنگار تسنیم می‌گوید: بنیاد مسکن به ما زمین برای ساخت خانه نمی‌دهد و ما جوانان روستا برای ساخت خانه مشکل داریم.

در گناباد بیش از ۹۵ درصد اهالی روستای کلاته کلوخ تحت پوشش کمیته امداد هستند و برای ایجاد اشتغال از وام‌های این نهاد حمایتی استفاده کرده‌اند و در عصر ارتباطات که همه از اینترنت پرسرعت صحبت می‌کنند هنوز در این روستا موبایل وجود ندارد و فقط از تلفن‌های ثابت ماهواره‌ای در محدوده روستا استفاده می‌شود.

برای پیگیری عدم واگذاری زمین به اهالی روستای کلاته کلوخ به سراغ ناصر چیتگر رئیس اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گناباد می‌رویم که در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: برای کمک به روستائیان این منطقه در حال صدور پروانه هستیم تا بتوانیم با ایجاد این امکان روستائیان از وام استفاده کنند.

وی افزود: روستائیان کلاته کلوخ می‌توانند از خدمات فنی رایگان کارشناسان این اداره در ساخت خانه‌ها استفاده کنند و بحث واگذاری زمین در این روستا زمان‌بر است و باید هماهنگی‌های لازم صورت گیرد و برای این مهم ما گفته‌ایم از ظرفیت زمین‌های داخل روستا استفاده کنیم تا بعد از زمین‌های پیرامون روستا برای ساخت خانه استفاده شود.

رئیس اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان گناباد خاطرنشان کرد: در حال حاضر به هر روستایی ۲۵ میلیون تومان وام ساخت با سود ۵ درصد پرداخت می‌شود.

فعالیت کمیته امداد در کلاته کلوخ

کمیته امداد امام خمینی(ره) یکی از نهادهایی است که در روستای کلاته کلوخ فعالیت‌های خوبی داشته است در همین زمینه هادی آریانژاد در گفت‌وگو با خبرنکار تسنیم اظهار داشت: برای این سه روستا ساخت ۳۰ خانه در سفر فتاح به گناباد در نظر گرفته شده که ۱۰ باب آن در روستای کلاته کلوخ برای افراد تحت پوشش است.

وی افزود: برای ایجاد اشتغال در این روستاها ۱۰ طرح قالیبافی برای دریافت تسهیلات معرفی شده و دو روز قبل نیز با حمایت مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان یک اتوبوس از اهالی این روستا برای زیارت به مشهد مقدس اعزام شدند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) گناباد خاطرنشان کرد: ایتام این روستا دارای حامی هستند و هزینه یک مورد بیمار صعب‌العلاج این روستا نیز پرداخت می‌شود.

اقتصاد روستایی دچار مشکل است

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی نیز اظهار داشت: همیشه سعی کرده‌ایم امکانات را به روستاها منتقل کنیم اما اقتصاد روستایی ما دچار مشکل است و برخی از روستاها در حال خالی شدن هستند.

حمید بنایی عنوان کرد: ما در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به بحث مقاوم‌سازی مسکن روستایی توجه ویژه‌ای داشته‌ایم و این موضوع حتی در سندهای بالادستی مانند برنامه ششم توسعه دیده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در سال گذشته ۹۰ هزار واحد مسکونی روستایی در کشور نوسازی شده و این موضوع در سال های آینده نیز به صورت پلکانی ادامه پیدا می‌کند.

برای مشاهده تصاویر روی آن کلیک کنید

روستای کلاته کلوخ (1)_new روستای کلاته کلوخ (2)_new روستای کلاته کلوخ (3)_new روستای کلاته کلوخ (7)_new روستای کلاته کلوخ (11)_new روستای کلاته کلوخ (13)_new روستای کلاته کلوخ (15)_new روستای کلاته کلوخ (16)_new روستای کلاته کلوخ (17)_new


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3174 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: