دولت شرایط ضامن وام روستایی را تسهیل کند

دسته: اسلایدر , بجستان , پسکلوت , دسته‌بندی نشده , کاخک , مرکزی , مناطق
پنجشنبه - 24 آبان 1397
دولت شرایط ضامن وام روستایی را تسهیل کند

روستائیان شهرستان گناباد معتقد هستند درآمد پائین آنها مانع از این می‌شود که بتوانند اقساط وام مسکن روستایی را پرداخت کنند.

مسکن روستاییبه گزارش پایگاه خبری گناباد به نقل از تسنیم، پایداری جمعیت و مهاجرت معکوس به روستاها دو موضوعی است که اول از منظر تولید کننده بودن روستاها و از سویی کاهش فشار بر شهرهای بزرگتر دارای اهمیت ویژه‌ای است.

روستائیان جدای از مشکلاتی که در حوزه دامداری و کشاورزی دارند؛ یکی از دغدغه‌های امروز آنها ساخت مسکن در روستا با توجه به اجرای طرح هادی و از سویی بسته بودن فضاهای روستاست که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان نهاد متولی و نقش آفرین در روستاها پس از انقلاب اسلامی و دستور حضرت امام (ره) تشکیل و در راستای محرومیت‌زدایی از روستاها قدم برداشته است.

بنا بر اصل ۳۱ قانون اساسی، دولت موظف به تامین مسکن برای همه مردم است و کارگران و روستاییان در اولویت هستند. در این میان، با توجه به اینکه در کشوری حادثه‌خیز زندگی می‌کنیم، متاسفانه شاهد بروز خسارت‌های بسیاری در بافت‌های فرسوده و به ویژه روستاها هستیم.

چندی پیش اسحاق جانگیری؛ معاون اول دولت اعلام کرد پرداخت تسهیلات مسکن روستایی با اشاره به جایگاه روستا و روستاییان در همه عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور، ارائه تسهیلات برای ساخت و بهسازی مسکن روستایی از اولویت‌های دولت است.

با همه این وجود، همچنان برخی از افراد در جامعه روستایی ما با مشکل مواجه هستند؛ برای این مهم سری به یکی از روستاهای گناباد زدیم.

نداشتن زمین مشکل ساخت خانه جوانان روستایی است

محمد یکی از جوانان روستایی گناباد در گفت‌وگو با تسنیم گفت: ما برای ماندن در روستا نیازمند مسکن هستیم ولی گرفتن زمین در داخل روستا به دلیل مالک داشتن سخت است و بنیاد باید زمین در اختیار ما قرار دهد.

وی ادامه داد: امروز جوانان روستایی اگر امکانات لازم را در اختیار آنها قرار دهیم دلیلی بر مهاجرت به شهرها نمی‌بینند اما دولت باید نگاه ویژه‌ای به روستاها داشته باشد و برای در اختیار قرار دادن امکانات نگاه یکسانی بین شهر و روستا وجود نداشته باشد.

یکی دیگر از اهالی روستای کلاته کلوخ با اشاره به کارهایی که بنیاد برای روستاها انجام داده گفت: بنیاد مسکن وام می دهد اما این وام‌ها دو مشکل دارد؛ اول اینکه یک روستایی نمی‌تواند ضامن برای وام بیاورد و باید بجای ضامن چیز دیگری از روستایی گرفته شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۵ میلیون تومان وام می‌دهند که با این هزینه‌ها نمی‌توان یک اتاق درست کرد چه برسد به خانه و حتی مقاوم سازی و اصلاح برخی معایب یک خانه بیشتر از این‌ها هزینه دارد که بنیاد مسکن اگر این وام را افزایش دهد استقبال بیشتری برای مقاوم سازی از طرف روستائیان انجام می‌شود.

 ۸درصد سهم بنیاد مسکن از بودجه گناباد پرداخت نشده است

رئیس اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گناباد اظهار داشت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جهت ساخت خانه ارزان قیمت برای محرومین و گروه‌های کم درآمد، تولید انبوه مسکن شهری را در دستور کار داده است.

ناصر چیتگر اظهار کرد: ۴۵ درصد جعیت شهرستان گناباد را روستائیان تشکیل می دهند که جامعه هدف ما هستند و سرلوحه کار ما در روستاها مطالعه طرح هادی و اجرای آن است.

وی افزود: ۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار گناباد مطالعه طرح هادی آن انجام شده و ۴۴ درصد روستاها یعنی ۲۷ روستا طرح هادی آن به صورت کامل اجرا شده و تاکنون ۷۵۰۰ سند روستایی و ۱۲۵ سند شهری در گناباد صادر شده است.

رئیس اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گناباد تصریح کرد: ۸۰ هکتار زمین در ۱۶روستا تملک شده و در بین جوانان برای ساخت مسکن توزیع شده و برای ساخت این زمین‌ها نیز در حال حاضر به هر جوان مبلغ ۲۵ میلیون تومان وام با بازپرداخت ۱۵ ساله پرداخت می‌شود.

۵۶ درصد خانه‌های روستایی نیازمند مقاوم سازی است

رئیس اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گناباد گفت: مقاوم سازی مسکن روستایی یک سرمایه گذاری محسوب می‌شود زیرا در یک زلزله اگر تخریب صورت گیرد دولت و بنیاد باید چندین برابر هزینه انجام دهند از همین رو به مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی توجه ویژه‌ای شده و تاکنون ۴۴ درصد خانه‌های روستایی گناباد مقاوم سازی و ۵۶ درصد باقی مانده که نیازمند مقاوم سازی است.

چیتگر ادامه داد: تاکنون در راستای مقاوم سازی و ساخت خانه‌های روستایی ۱۸۶ فقره تسهیلات پرداخت شده و به دیگر متقاضیان نیز که شرایط لازم را داشته باشند بنیاد مسکن تسهیلات پرداخت می‌کند.

وی طرح قیر مصرفی رایگان را زمینه جهادی در روستاها دانست و افزود:  در سال گذشته  یک هزار و ۲۶۳ نم قیر مصرفی به گناباد تعلق گرفته که ۲۳ هزار تن آسفالت به متراژ ۱۸۲ هزار مترمربع در ۱۷ روستا آسفالت شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گناباد عنوان کرد: براساس بودجه اعلامی سهم این اداره در سال ۹۷ حدود ۵۰۰ میلیون تومان است که البته شنیده می‌شود ۵۲ درصد آن محقق خواهد شد و براساس قانون ۸ درصد مجموع اعتبارات تملک دارایی شهرستان باید به بنیاد مسکن اختصاص یابد که در حدود ۹۰۰ میلیون تومان در سال ۹۷ می باشد که تاکنون محقق نشده است.

چیتگر با اشاره به اهداف بنیاد مسکن در محرومیت‌زدایی اقشار مختلف در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت عنوان داشت: برای کمک به پروژه‌هایی که نیازمند اعتبارات کمی برای تکمیل ساخت خانه هستند بنیاد مسکن تاکنون ۴۶ مورد را برای دریافت کمک بلاعوض ۴ میلیون تومانی معرفی و پرداخت کرده و همچنین ۵ میلیون تومان تسهیلات ویژه قرض الحسنه نیز به موارد خاص پرداخت می‌کنیم.

درآمد پایین روستائیان مانع دریافت وام مسکن روستایی است

حمید بنایی نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلام نیز در این زمینه اظهار داشت: روستائیان ما از بنیه قوی مالی برخوردار نیستند و به همین دلیل توان پرداخت اقساط وام مسکن روستایی که سود ۵ درصدی دارد را ندارند.

وی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه نگاه ویژه‌ای به روستاها شده که در همین زمینه کمیسیون عمران مجلس ورود جدی به این بحث داشته و سعی می‌کند میزان خانه‌های مقاوم‌سازی شده در سال را افزایش دهد.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: توجه و حمایت بنیاد مسکن به روستاها از جمله روستاهای گناباد و بجستان خوب بوده اما با این وجود تقاضامندیم با توجه به خشکسالی‌های پیاپی در گناباد توجه خاصی به این منطقه معطوف شود.  ۵ میلیارد تومان برای امورات روستاها در گناباد و بجستان نیازمندیم.

گزارش از یاسر سالاری


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3174 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها
علیرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 12 آذر 1397 - 0:45 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
من در منطقه محافظت شده هنگام، نزدیک گناباد، ساکن هستم. مسئولان مربوط به آب و فاضلات در انجام وظایفشان کوتاهی می‌کنند و هر یکی دو هفته کلر آب چنان زیاد است که منطقه و خانه‌ها رو بوی کلر بر می‌دارد. غذایی که با این آب درست می‌کنم رو گربه‌هایم هم لب نمی‌زنند، خودم هم در این ایام حالم بد است و حتی یک جرعه آب هم نمی‌توانم از این آب بخورم. مدتیست که این منطقه رو برای آرامش انتخاب کرده‌ام، اما متاسفانه بی مسئولیتی و نالایق بودن مسئولین جایی برای آرامش در این کشور نذاشته‌اند. در کشورهایی که انسان ارزش دارد، کلر از پروسه تصفیه بخاطر خطرات زیادش، حتی برای دوش گرفتن، حذف شده، ولی در کشور ما که بی مسئولیتی رایج است و انسان بی ارزش، این اتفاقات طبیعی شده. این موضوع مهم را از کانالهای مختلف پیگیری می‌کنم، و جاهایی که ترتیب اثر و جوابی ندهند را به ارگانها معرفی خواهم کرد و تا نتیجه پیگیریها رو ادامه خواهم داد.

ممنون
علیرضا