پیش‌نویس اولیه تبدیل گناباد به بارانداز شرق کشور تدوین شد

دسته: اقتصادي , کشاورزی
سه شنبه - 14 بهمن 1399
پیش‌نویس اولیه تبدیل گناباد به بارانداز شرق کشور تدوین شد

نماینده مردم گناباد در مجلس شورای اسلامی گفت: پیش نویس اولیه تبدیل شهرستان گناباد به بارانداز شرق کشور تهیه و به رئیس اتاق بازرگانی ایران ارائه شده است.

محمد صفایی با اشاره به ظرفیت‌های کم بدیل گناباد اظهار داشت: پیش نویس اولیه تبدیل شهرستان گناباد به بارانداز شرق کشور تهیه و به رئیس اتاق بازرگانی ایران ارائه شده تا بتوان هر چه سریع‌تر آن را با توجه به ظرفیت‌های موجود، عملیاتی کرد.

وی افزود: مسئله انتقال آب از دریای عمان به خراسان رضوی و بهره‌گیری از کمک صنعتگران در این زمینه، بهره‌برداری از ادامه خط ریلی خواف- هرات، افزایش کارآیی بازارچه‌های مرزی استان از دیگر مواردی هستند که به عنوان مسائل اصلی اقتصاد خراسان رضوی در حال پیگیری هستند.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در طول سال‌های گذشته برخی چالش‌های اساسی در کشور وجود داشته که هر سال نمایان‌تر شده که یکی از آن‌ها، وابستگی شدید به درآمدهای نفتی بوده و همواره دولت ها دست شان در دخل نفت بوده و از توجه به ظرفیت‌های دیگر اجتناب کرده‌اند.

صفایی افزود: افزون بر این درآمد نفتی به عنوان درآمد دولت در نظر گرفته می‌شده و این مسئله بین دولت و ملت فاصله ایجاد می‌کرده چنان که گویی دولت نیازی به مردم ندارد.

صفایی در خصوص اولین واحد تولیدی فروسیلیس و شمش منیزیم در جنوب خراسان رضوی بعنوان مگا پروژه گناباد نیز عنوان کرد:این پروژه‌ تاکنون ۱۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و میزان سرمایه‌گذاری ثابت برای آن ۴۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است که با راه‌اندازی آن زمینه اشتغال مستقیم برای ۲۸۵ نفر فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: راه‌اندازی این واحد تولیدی صنعتی نقش مهمی در رونق اقتصادی و اشتغال منطقه خواهد داشت و با راه‌اندازی آن معادن سیلیس و فلورین شهرستان فعال‌تر شده و درصد فرآوری و ایجاد ارزش افزوده بخش معدن افزایش خواهد یافت.

صفایی یکی از آسیب‌های موجود را تمرکزگرایی افراطی عنوان کرد و افزود: حرکت در ریل تمرکزگرایی افراطی سبب عقب افتادگی مناطق محروم می شود؛ انطباق قول و عمل مدیران می‌تواند هم سبب گسترش اخلاق، معنویت و اعتمادسازی به جریان انقلاب گردد و هم در مسیر حقانیت و عدالت اجتماعی حرکت کرد.

نماینده گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی، ظرفیت بی بدیل منطقه در حوزه معادن را از نکات مثبت خراسان دانست و عنوان کرد: جنگ اقتصادی نیازمند به کارگیری تمام توان مدیران در جهت رفع امور و به ویژه تسهیل‌گری در رفع مشکلات واحدهای تولیدی است؛ جلسات کارگروه اشتغال شهرستان‌ها باید به صورت هفتگی برگزار شده و حمایت از تولیدکنندگان را در اولویت قرار داد.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3027 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها
حسین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 4 اسفند 1399 - 1:21 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام امید وارم آقای صفایی و سایر مسئولین محترم شهرستان در خصوص تبدیل مجتمع آموزش عالی به دانشگاه گناباد ،احداث جاده گناباد به خواف ،باند دوم جاده گناباد به بجستان ،احداث پادگان و راه اندازی کارخانه سیمان و کارخانه کاشی هستی هم پیگیری بفرمایند