گزارش گنابادنیوزطرح گردشگری روستای خانیک خاک می‌خورد

دسته: کاخک , معرفي شهرستان
دوشنبه - 29 شهریور 1400
طرح گردشگری روستای خانیک خاک می‌خورد

عضو شورای اسلامی روستای خانیک گفت: طرح گردشگری روستای خانیک چندسالی است آماده شده اما همچنان در راهروهای ادارات خاک می‌خورد و خبری از آن برای اجرا نیست.

در این شماره از پرونده روستاهای شهرستان گناباد به روستاهای کاخک می‌رویم تا بعد از گذشت حدود ۳۰ کیلومتر از جاده‌ای که بسیاری آن را به جاده چالوس شبهت می‌دهند به روستایی در دل کوه‌های سربه فلک کشیده ” خانیک” می‌رسیم.

روستای خانیک به دلیل واقع شدن در دل کوه و درختان سرسبز به یکی از خوش آب و هواترین روستاهای گناباد تبدیل شده و میزبان گردشگران زیادی در طول سال است.

گفته می‌شود درگذشته این روستا ۳۵ رشته قنات داشت که همگی پر از آب بود و منطقه را زیر کشت برده بود اما خشکسالی‌های متوالی برخی از آنها را خشک و مابقی را نیز کم آب کرده است.

خانیک جدای از جاذبه‌های گردشگری به دلیل داشتن سماق در کشور شهرت دارد به طوریکه بیش از ۵۰ درصد سماق مصرفی ایران در این روستا تولید می‌شود.

کریمیان، عضو شورای اسلامی روستای خانیک می‌گوید: روستای خانیک از لحاظ عمرانی دارای ۶۰۰ خانوار می‌باشد که ۱۰۰ نفر از آنها ثابت در روستا هستند و مابقی در طول سال رفت و آمد دارند.

وی ادامه می‌دهد: بررسی‌ها نشان می‌دهد پس از انقلاب سالانه به طور میانگین ۳۰ نفر در روستای خانیک فوت می‌کنند و تولدها به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسد واین موضوع سبب کاهش جمعیت روستا شده است.

طرح گردشگری روستای خانیک

کریمیان بیان می‌کند: زمینه‌های گردشگری در روستای خانیک زیاد است مانند امامزاده، قنات‌ها، کوه‌ها عالی برای کوهپیمایی و از همه مهمتر طبیعت زیبای روستا که هر گردشگری را به خود جذب می‌کند.

او از کم لطفی به خانیک گلایه دارد و می‌گوید: طرح گردشگری روستای خانیک توسط استاد رجبعلی لباف خانیکی و همشهریان آماده شده اما همچنان در راهروهای ادارات خاک می‌خورد و خبری از آن برای اجرا نیست.

روستای خانیک به واسطه عبور رودخانه از وسط آن به دو قسمت تبدیل می‌شود که در زمان بارندگی دسترسی به قسمتی از روستا امکان پذیر نیست و شورای اسلامی برای این مشکل دست به کار شده است و دیوار ساحلی اجرا کرده و ۳ بندخاکی نیز در بالا دست برای مهار آب و تزریق آن به قنوات را احداث کرده و تاکنون ۱۱۰ میلیون تومان از هزینه آن را خود اهالی داده‌اند.

 عضو شورای اسلامی روستای خانیک می‌افزاید: در روستا امکانات زیربنایی نداریم و به عنوان مثال در این روستا پارکی وجود ندارد و یا برای بحث گردشگری نیازمند زیرساخت‌ها و امکاناتی هستیم که باید اجرا شود.

اصلاح نقاط حادثه خیز 

وی که خود در خانیک زندگی می‌کند با اشاره به مسیر دسترسی به روستا می‌گوید: اداره راه قرار بود بخشی از نقاط حادثه خیز را اصلاح کند که کار عمرانی آن انجام شده اما راه به صورت خاکی مانده و آسفالت آن هنوز صورت نگرفته است.

این عضو شورای اسلامی روستای خانیک از درد مشترک همه روستاها می‌گوید: قنات‌ها شاهرگ حیاتی روستاها هستند و اگر اعتباری جهت لایروبی و مرمت به آنها پرداخت نشود به مرور میزان دبی آن کاهش می‌باید و در اثر آن کشاورزی از بین رفته و مهاجرت به شهر افزایش می‌باید.

این روزها یکی از مشاغلی که در روستای خانیک رونق دارد، بحث زنبورداری است که مهدی اختیاری زنبوردار خانیکی می‌گوید: روستای خانیک تمامی نیازهای یک زنبوردار را دارد اینجا گیاهان دارویی زیادی داریم و از سویی رطوبت کافی در منطقه سبب شده عسل خانیک حرفی برای گفتن داشته باشد.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3027 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: